ADIYAMAN HABERLERİ

Adıyaman’da, İlk Kez Tohum Topları Yapıldı

IHA
28.10.2015 - 16:14Son Güncelleme :

Adıyaman'da, ilk kez tohum topu yapıldı

IHA

Adıyaman Gönül Elçileri Derneği tarafından yürütülen Yrd. Doç. Dr. Mehtap Demir’in koordinatörlüğünde Tohum Topu Projesi’nin atölye çalışmaları tamamlandı.
Yapılan proje kapsamında Fatih Anadolu Lisesi ve Adıyaman Anadolu Lisesi’nde öğrencilerle birlikte hazırlanan tohum topları etkinliğine Adıyaman Gönül Elçileri Derneği Başkanı Beyhan Demirtaş, Yrd. Doç. Dr. Mehtap Demir, dernek üyeleri, okul öğrencileri, okul görevlileri katıldı. Öğrencilerle birlikte hazırlanan tohum topları hava koşullarının uygun olduğu bir günde tespit edilerek seçilen arazilere fırlatılacak. Yapılan tohum toplarıyla alakalı konuşan Yrd. Doç. Dr. Mehtap, “Tohum topları, kıraç arazilerin yeşil alanlara dönüştürülmesi amacıyla dünyada uygulanan, ülkemizde henüz çok yeni bir metottur. Tohum toplarının fikir sahibi Japon bilim adamı Masanobu Fukuoka’dır. Pirinç ve buğday tarlalarını tohumlama yöntemi olarak ortaya çıkmış, zamanla tohumların atılması planlanan araziye göre orman ağacı tohumları, meyve tohumları, baklagiller, mevsimlik ve yıllık sebze tohumları gibi çok çeşitli tohumlar da kullanılmaya başlanmıştır. Tohum topları killi toprakla hazırlanır. 1 ölçü tohum, 3 ölçü kompost (doğal gübre) ile karıştırılır, buna 5 ölçü killi toprak eklenir. Kil elendikten sonra (çok iri parçaları ayıklayabilmek için) geniş bir kaba konur, tohumlar serpilir ve iyice karışması sağlanır. Karışım 2’şer ölçü su katılarak yavaş yavaş yoğrulur, cevizden biraz büyük toplar elle yuvarlanır. Topların atılacağı alan ne kadar kurak ise tohum topları da o kadar büyük olmalıdır. Hazırlanan topların güneşte en az 1 gün (24 saat) kurutulması gerekir. Kurutulan toplar, bir bardak su içinde dağılmadan 10 dakika kalabiliyorsa kullanıma hazır demektir. Kuruyan toplar bitkilendirilmek istenen arazilere fırlatılarak atılır. Yağan yağmurlarla toplar ıslanır, kil nemi tutar ve tohumun çimlenmesi için uygun bir ortam oluşur. Tohum topu içinde çimlenen tohumlar köklerini zamanla bitki örtüsünün içine atarak toprağa ulaşırlar. Toplar sayesinde tohumlar çimlenene kadar böceklerden, kuşlardan ve karıncalardan korunmuş olurlar. Tohum topları sayesinde ulaşılması zor alanlara çok daha kolay ve ekonomik olarak tohumların ulaşması, ekme, dikme, çapalama gibi işlemlere gerek kalmadan doğal yollarla tohumların toprakla buluşması sağlanabilecektir. Gönül Elçileri Derneği, atölye çalışmasına katılan öğrencilerle birlikte doğa sevgisi ve çevre bilincini artırmayı, daha yeşil bir Adıyaman oluşumuna katkıda bulunmayı amaçlayan bu proje için hazırlıklarını tamamlamış bulunuyor. Uygun hava koşulları ile birlikte hazırlanan tohum toplarının toprakla buluşması sağlanacak” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adıyaman haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adıyaman ilinden Adıyaman’da, İlk Kez Tohum Topları Yapıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ekim 2015 tarihinde saat 16 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Adıyaman’da, İlk Kez Tohum Topları Yapıldı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı