ADIYAMAN HABERLERİ

Adıyaman Belediyesinden 2 Bin Kişiye Aşure

IHA
25.10.2015 - 17:12Son Güncelleme :

ADIYAMAN BELEDİYESİNDEN 2 BİN KİŞİYE AŞURE İKRAMI

IHA

Adıyaman Belediyesi, il protokolünün de katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte 2 bin kişiye aşure dağıttı.
Demokrasi Parkı’nda gerçekleştirilen etkinliğe Vali Mahmut Demirtaş, AK Parti Grup Ahmet Aydın, Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu ve eşi Fulya Kutlu, AK Parti Milletvekili Adnan Boynukara, Emniyet Müdürü Fikret Salmaner, AK Parti İl Başkanı Seyfettin Bilen, ATSO Başkanı Mustafa Uslu, alevi kanaat önderleri, belediye meclis üyeleri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, “Yine bir muharrem ayında bir aradayız. Muharrem ayı tarihte çok önemli özellikler arz eden bir aydır. Hz. Nuh’un gemisinin karaya çıkması, Hz. Yunus’un balığın karnından kurtulması gibi olayların hepsi bu ayda meydana gelmiştir. Ama İslam tarihine baktığımızda tarihin en büyük acısı da muharrem ayında yaşanmıştır. Peygamber Efendimiz (SAV)’in ciğer pareleri maalesef iktidar uğruna, bir takım hırslar uğruna Kerbela’da aç ve susuz bırakılarak hunharca şehit edilmiştir. Ve burada Peygamber Efendimiz (SAV)’in neslinden gelen 70 canımız hayatlarını kaybetmişlerdir. Aradan yüzyıllar, bin yıllar geçmesine rağmen bu kan hiçbir zaman durmadı, bu acıyı her zaman yüreğimizde hissettik ve her muharrem ayında onların yasını hep birlikte tuttuk. Dileriz ki bundan sonra da iktidar uğruna, hakimiyet uğruna bu tarzda yeni cinayetlerin olmaması, yeni acıların yaşanmamasıdır. Ama maalesef bugün Türkiye’de hala bir takım güçler egemenliği ele geçirmek uğruna kan dökmeye devam ediyor, hala masum insanlar öldürülüyor. Bu vesileyle en son Ankara’da bir patlama neticesinde yüze yakın insanımızın katledilmesini de buradan kınıyorum. Ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Bu mübarek günler vesilesi ile gerek Türkiye, gerekse İslam coğrafyasında akan kanların durmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.
Daha sonra kürsüye davet edilen AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ise, “Geçmişte nice Kerbelalar yaşadık. 70 bin kişilik ordusuyla Yezid, maalesef Peygamber Efendimiz (SAV)’in ciğerparesini, onun 70 kişilik askerini, kardeşini yakınını katletti. Bizler bu acıyı her daim yaşıyoruz. Bu acıların bir daha yaşanmaması için, İslam ümmetinde birlik ve beraberlik için ne gerekiyorsa yapmamız gerektiğine inanıyoruz. Bugün de bu coğrafyada çoğu kez bu Kerbeleları yaşıyoruz. Mazlum, mağdur coğrafyanın insanları çeşitli vesilelerle, mezhepler üzerinde ayrılıklar oluşturmak üzere yeni Kerbela’lara şahit oluyor. Uyanık olmamız lazım. Bu acıları yaşarken bir daha bu acıların yaşanmaması adına da muharremin gereği olarak birliğimizi, dirliğimizi muhafaza etmemiz gerekiyor. Burada çok değerli Alevi kanaat önderlerimiz var. Bir aşureye benzetiyorum ben Türkiye’yi. Nasıl ki aşure farklı unsurların bir araya gelerek damakta güzel bir tat, güzel bir lezzet bırakıyorsa, Türkiye’de de farklı unsurlar bir araya gelerek zenginliği ortaya koyuyor. Ama maalesef bu zenginliğin yaşanamadığı Suriye’yi görüyoruz. İçler acısı bir halde. İslam coğrafyasında pek çok yerde kan, acı, şiddet bir arada. Bu acıların bir daha yaşanmaması yüce Yaradan’dan niyaz ediyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından İl Müftü Yardımcısı Mustafa Altun ile Alevi Dedesi Ali Tutal’ın yaptıkları dualardan sonra aşure dağıtımına geçildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adıyaman haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adıyaman ilinden Adıyaman Belediyesinden 2 Bin Kişiye Aşure hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Ekim 2015 tarihinde saat 17 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Adıyaman Belediyesinden 2 Bin Kişiye Aşure haberi güncellenecektir.

  ADIYAMAN NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   04:54
  • Guneş
   06:30
  • Öğle
   12:23
  • İkindi
   15:30
  • Akşam
   17:56
  • Yatsı
   19:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı