« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Adını tarihe yazdırmak için boksa başladı

Kick boks dalında Avrupa ve dünya şampiyonluğu bulunan Mersinli milli sporcu Gözde Bayergi, 2012 Londra Olimpiyatları'na katılabilmek için boksa başladı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
24 yaşındaki Bayergi, arkadaşı Avrupa şampiyonu milli atlet Nevin Yanıt ile küçük yaşlarda atletizme başladığını, ancak antrenörünün Ankara'ya taşınması nedeniyle bu sporu bırakarak, 2006 yılında başka bir arkadaşı sayesinde mücadele sporlarıyla tanıştığını söyledi. Önce muay thai ile ilgilenmeye başladığını ve bu branşta çeşitli dereceler elde ettikten sonra kick boks sporuna başladığını vurguladı.

Kısa zamanda büyük yol kat ederek önce il, ardından bölge dereceleri aldığını anlatan Bayergi, şöyle konuştu:
“Bölge derecelerinin ardından ülke genelinde yapılan müsabakalarda boy göstermeye başladım ve 2007 yılının son aylarında milli takıma çağrıldım. 2009 yılında ise Türkiye'yi temsilen Dünya Kick Boks Şampiyonası'na katıldım. Burada da antrenörlerimin desteğiyle bayanlar 60 kiloda gümüş madalya almayı başardım. Bu benim Türkiye dışındaki ilk başarımdı ve beni teşvik ederek spor hayatımdaki başarımın katlanmasını sağladı.”

Geçen yıl Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Avrupa Kick Boks Şampiyonası'nda ise altın madalya kazandığını hatırlatan Bayergi, “Orada Allah bana dünya şampiyonunu yenerek, Avrupa şampiyonu olmayı nasip etmişti. Son olarak ise 13 Haziran 2010 tarihinde Gebze'de yapılan Dünya Şampiyonası'nda da altın kemer aldım. Ancak bu madalya benim bu sporda son aşamaya geldiğimi gösterdi. Çünkü kick boks ile olimpiyatlara katılma imkanı yok. Bunun üzerine branşımı değiştirerek, en iyi bildiğim spor kick boksa yakın olan boksa yönelme kararı aldım” dedi.

Yaklaşık 3 aydır çalışmalarına bu doğrultuda yön verdiğini anlatan Bayergi, şöyle konuştu:
“Aldığım bu karardan hiç pişman olmadım ve görüştüğüm herkesten destek aldım. Çünkü ben adımı tarihe yazdırmak istiyorum. Çalışmalarımı azimli bir şekilde sürdürerek, önce milli takıma girmek, ardından da 2012 yılında İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılacak olimpiyatlarda Türkiye'yi temsil etmek için hazırlanıyorum. Buraya katılıp, başarılarımı olimpiyat şampiyonluğu ile taçlandıracağım. Bundan çok eminim. Çünkü ben bugüne kadar yapmayı istediğim her alanda başarı ipini göğüsledim. Bundan sonra da aynı başarıları yakalamak için gereken azim ve inanca sahibim.”

YENİ SPORCULAR YETİŞTİRİYOR

Mersin Üniversitesi Beden Eğitim Meslek Yüksek Okulu'nda öğrenimini sürdüren milli sporcu, merkez Yenişehir ilçesinde işlettiği bir spor salonunda da yeni sporcuların yetişmesine katkı sağlıyor.

Eğittiği sporcuları bugüne kadar yaşadığı tecrübelerden ders çıkararak yönlendirdiğini anlatan Bayergi, “Bugüne kadar aldığım çeşitli dereceler oldu. Fakat bunları elde etmeye çalışırken hem maddi sıkıntılar yaşadım hem de zaman zaman manevi destek eksikliğinin hissettim. Bugünden sonra bazı başarıları elimde bulundurmuş olmanın verdiği güvenle, elde ettiğim bayrağı öğrenci arkadaşlarımla daha ileriye taşıyacağım” diye konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz