« Hürriyet.com.tr

Adını koruyucu azizeden alan şehir SANTIAGO

Dünyanın en muhafazakar ülkelerinden biri olan Şili’de, geçtiğimiz günlerde yapılan devlet başkanlığı seçiminde ilk defa bir kadın, iktidarın sahibi oldu. Boşanmış, sosyalist ve dindar olmayan biri için bu görülmemiş bir başarıydı. Boşanmanın 2004’te serbest bırakıldığı, kürtajın hálá yasaklar listesinde bulunduğu Şili’nin yeni devlet başkanı Michelle Bachelet’nin hikayesini ve gelmiş geçmiş en büyük dünya ozanlarından birisi olan Pablo Neruda’nın şehrini merak ediyorsanız aşağıdaki satırlardaki yolculuğumuza katılın.

Saffet Emre TONGUÇ
Saffet Emre TONGUÇ
Saffet Emre TONGUÇSeyahat Yazarı
  Şili, kaderi Türkiye’yle benzerlikler taşıyan, geçmişte demokrasi uğruna hayatların feda edildiği bir Güney Amerika ülkesi. Genel olarak tarihine baktığınızda, sahnede önce İspanyol sömürgecileri görüyorsunuz. Bugün Santiago’da ana meydan olan Plaza de Armas’da, Katedral manzaralı heykeli olan Pedro de Valdivia 1540’ta bu bölgeye geliyor. 1818’de Şili halkı İspanyollara güle güle deyip, bağımsızlıklarını kazanıyor.

  San Martin ve sağ kolu Bernardo O’Higgins de bu operasyonun baş kahramanları olarak Şili tarihine adlarını altın harflerle kazıyorlar. 1973’te Pinochet’in yaptığı kanlı darbede başkan Salvador Allende öldürülüyor ve acılarla yüklenmiş bir dönem başlıyor. Santiago Milli Stadyum’una toplanmış binlerce insan işkence görüyor, kimi de başkan Allende ile aynı sonu paylaşıyor. Bugünkü başkan Bachelet’nin Şili Hava Kuvvetleri’nde general olan babası da darbe kurbanlarından. Michelle Bachelet darbe sonrasında antropolog annesiyle birlikte gözaltına alınmış, işkence görmüş, /images/100/0x0/55eb3a33f018fbb8f8b3a5b3hatta söylentilere göre tecavüze bile uğramış. Yıllarca sürgünde kaldıktan sonra ülkesine dönen Bachelet, önce doktor, ardından da sağlık ve savunma bakanı olarak Şili’ye hizmet etmiş biri. Siz de ilahi adalete inananlardansanız, Michelle’nin başarısının bir tesadüf olmadığını farkedeceksiniz.

  BEYAZ ADAM GELMEDEN ÖNCE

  Adını koruyucu azizinden alan Santiago, kolay bir şehir. Ana bulvar Alameda’nın üzerinde Başkanlık Sarayı, Milli Kütüphane, harika bir şehir manzarasına sahip olan Santa Lucia parkı ve alışveriş caddeleri Nueva York ile Ahumada var. En kalabalık caddelerden biri olan Ahumada’dan, dükkanları zengin ederek ilerlerken Plaza de Armas’a, yani en bilindik meydana ulaşıyorsunuz. Buradaki Katedral Metropolitana şehre damgasını vuran yapılardan biri. Hemen yanında, Municipalidad (Belediye Binası) ve Correo Central (Merkezi Postane) yer alıyor.

  Meydanın bir yanında, belediyenin bir hizmeti olarak, size ücretsiz tur attıran, arkalarında oturabileceğiniz bir sepeti olan bisikletçiler (Ciclo Carros) var. Paralel caddede yer alan Dışişleri Bakanlığı ise Roma tapınaklarını andıran çok görkemli bir yapı. Eskiden Şili parlamentosu olarak kullanılan bu bina, Pinochet’in parlamentoyu kendi şehri olan Valparaiso’ya taşımasının ardından bakanlık olarak kullanılmış. Hemen yanında Adalet Sarayı ve onun karşısında da muhteşem bir müze olan Chileno de Arte Precolombino (www.museoprecolombino.cl) bulunuyor.

  Beyaz adam gelmeden önce Güney Amerika’da mevcut olan uygarlıkların 4500 yıllık izlerini süreceğiniz bu müze, şehirde kesin görülmesi gereken yerlerden. Bu bölgedeki Paseo Huerfanos da alışveriş meraklılarını mutlu edecek caddelerden biri. Şehirde iyi bir metro ağı var ve jeton fiyatları 340 pesodan (Bir dolar = 510 Şili Pesosu) başlıyor.

  "Biz şehrin modern ve zengin yüzünü görmek istiyoruz" derseniz, metro ya da 200 pesoyla taksimetresi açılan taksilerle Providencia ve Las Condes tarafına gidin. Şık caddeler, büyük alışveriş merkezleri, lüks oteller, restoranlar ve barlar size hoşgeldiniz diyecek. Buradaki Suecia ve El Bosque bölgeleri size gece hayatının tüm renklerini sunacak. Atatürk için yapılan ve üzerinde ona övgülerin bulunduğu anıt da şehrin bu yeni ve güzel bölgesinde yer alıyor.

  Restoran, bar ve gece kulübü için tercih edeceğiniz bir diğer bölge ise içinde Türk restoranı İstanbul’un da olduğu Barrio Bellavista. Adı Güzel Manzara anlamına gelen bu bölgenin arkasında San Cristobal parkı bulunuyor. Tepesinden Santiago manzarasının tadını çıkarabileceğiniz bu parkta güzel manzaralar eşliğinde sizi dolaştıran bir teleferik var. Parktan dünyanın ikinci en yüksek sıradağları olan ve şehre bir saat mesafede bulunan, dört kayak merkezini bünyesinde barındıran, 6000 metre yüksekliğindeki And Dağları’nı da görebiliyorsunuz.

  Santiago’ya gitmişken görmeniz gereken yerlerden biri de ünlü şair Pablo Neruda’nın La Choscona diye isimlendirdiği /images/100/0x0/55eb3a33f018fbb8f8b3a5b5evi. Belleklerde yer eden dizeleriyle ülkesinin sesini, kültürel zenginliğini dünyanın dört bir yanına taşıyan Pablo Neruda, 1969’da Şili Komünist Partisi tarafından devlet başkanlığına aday gösterilmiş ama yerini Allende’ye bırakmıştı. 1971’de Paris büyükelçiliğine atanan, aynı yıl Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan Neruda’nın Santiago’daki evi, 1973’te Allende’nin öldürülmesini izleyen günlerde yağmalanmış, kendisi de 12 gün sonra İsla Negra’daki evinde ölmüştü.

  NEREDE YENİR?

  Aşağıda benim ve sınır tanımaz bir gezgin olan, yaptığı değişik turlarla insanları dünyanın dört bir tarafına götüren arkadaşım Meltem Can İskit’in önerileri var:

  Aqui esta Coco Deniz ürünleri konusunda çok başarılı olan bu restoranda parmaklarınıza hakim olun. Favorisi Turbot Mediterraneo diye geçen kalkan balığı. LaConcepcion. 236. 2358649 www.aquiestacoco.cl

  Zully Concha y Toro 34 www.zully.net Bohem bir bölge olan Barrio Brasil’de, çok güzel bir sokakta, Santiago’da görebileceğiniz en modern restoranlardan biri. Her odası farklı döşenmiş. Doğu ile batı karışımı bir mutfağı ve çok değişik yemekleri olan füzyon bir restoran.

  Como Agua para Chocolate Constitucion 88, Bellavista Providencia 7778740. Meksika mutfağı.

  Astrid y Gaston Restaurant Antonio Bellet 201, Providencia. 650 9125 www.astridygaston.cl Aslında bir Peru restoranı ama Santiago’nun en iyilerinden. Lima’da da bir şubesi var.

  Isla Negra Neruda’nın evlerinden birinin adını taşıyan bu restoran Las Condes bölgesinde ve Şili’de yemek yiyebileceğiniz en iyi mekanlardan biri.

  Victorino Bar Restaurante Jose Victorino Lastarria 138. 639 52 63

  El Huerto Orrego Luco Norte 054. 233 2690 www.elhuerto.cl Öğle yemeği için gidilebilecek, çok güzel bir vejetaryen mönüsü olan sıcak bir restoran.

  Hotel Santiago Park Plaza. +56 2 3724000. Şık, sıcak bir otel ve en iyi bölgelerden birinde.

  Bonaparte Hotel +56 2 2740621. www.hotelbonaparte.com şehrin nezih bir bölgesinde, 4 yıldızlı, fiyatları oldukça ekonomik, servisi çok iyi.

  Ritz Carlton www.ritzcarlton.com. Şehrin yeni gelişen modern ve zengin bölgesi El Golf’de.

  Sheraton www.starwoodhotels.com. San Cristobal tepesine ve Bellavista bölgesine yakın.

  ŞARAP TADIMI

  Şili’ye kadar gitmişken dünyaca ünlü şaraplarını tatmadan dönmeyin. Concha y Toro Şili’nin en büyük şarap üreticisi. Mutlaka uğramalısınız. Santiago’nun biraz dışında. Yolda geçilen kasabalar, yerel halk ve dağ manzaralarını seyretmek de çok enteresan. Bahçesi, bağları ve mahzenleri oldukça etkileyici.

  Kaynak: Saffet Emre TONGUÇ