Adını kimse bilmiyor ama değeri 100 milyar dolar

hurriyet.com.tr/EKONOMİ
18 Eylül 2013 - 00:53Son Güncelleme : 18 Eylül 2013 - 13:18

Çin dışında pek fazla kimsenin adını bile duymadığı internet devi Tencent'in piyasa değeri bu hafta 100 milyar dolar seviyesine ulaştı. Değeri Facebook'a yakın, böylesine büyük bir şirketin adının Çin dışında neredeyse kimse tarafından bilinmiyor olması ise oldukça ilginç.

Çin'in gizli internet devi Tencent'in hisseleri, bu hafta yüzde 3.08 değer kazanarak, piyasa değerini 100 milyar dolar seviyesine yükseltti.

Hong Kong Borsa'sında işlem gören ve piyasa değeri neredeyse 103 milyar dolar olan sosyal medya devi Facebook'a yaklaşan Tencent, gelirinin büyük bir bölümünü sahibi olduğu WeChat isimli mobil mesaj uygulamasından elde ediyor.

Bugün Çin'de 236 milyon aktif kullanıcısı bulunan WeChat, ülkenin en popüler ücretsiz mobil mesajlaşma uygulaması olarak biliniyor.

Tencent, bu son dönemde ivme kazanan başarısını büyük oranda kişisel bilgisayardan mobil uygulamalara geçişte, internet sektörünün diğer oyuncularına kıyasla daha atik davranmasına borçlu.

Bunların yanı sıra, Çin'in internet sektörünün diğer önemli oyuncuları Baidu ve Ali Baba ile Tencent arasındaki rekabet de birbirlerinin alanlarına attıkları adımlarla giderek kızışmaya başladı.

Firma son olarak Sohu.com adlı online araştırma platformuna yaptığı yaklaşık 450 milyon dolarlık yatırımla gündeme geldi.

Etiketler: cin , tencent , wechat


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı