ANKARA HABERLERİ

Adım başı ayrı suç

Sedat CENİKLİ
03.04.2017 - 16:19Son Güncelleme :

Ulus’ta adım başı suç işleniyor. Gündüz vakti yol kenarlarında fuhuş pazarlıkları yapılırken, bir köşede ise dolandırıcılar “Bul karayı, al parayı” diyerek insanları tuzağa çekmeye çalışıyor. Semtin kaldırımlarındaki fuhuş kartvizitleri ve kredi ilanları da cabası.

Sedat CENİKLİ

Ankara’nın tarihi semti Ulus’ta, gündüz vakti fuhuş pazarlığı yapıldığı ve kumar oynatıldığı yönündeki şikâyetler üzerine dün Hürriyet Ankara bölgedeydi. Araç ve yaya yoğunluğunun fazla olduğu öğle saatlerinde semti adım adım gezen Hürriyet Ankara, 1 saatte 4 ayrı suça tanık oldu. Tarihi Ulus Meydanı’na yakın noktalarda “Bul karayı, al parayı” oyunuyla insanları dolandıranlar, vatandaşların gözü önünde fuhuş pazarlığı yapanlar, kaldırımlara atılan fuhuş kartvizitleri ve “Hacizlilere kredi” yazılı ilanlar Hürriyet Ankara’nın objektifine yansıyanlar arasındaydı. 

Adım başı ayrı suç

DİZ ÜSTÜ TEZGAH

Semti mesken tutan dolandırıcılık çeteleri, sokak ortasında “Bul karayı, al parayı” diyerek kumar oynatıyor. İstanbul ve Cumhuriyet caddeleri ile Ulus Hali çevresinde “Bul karayı, al parayı” diyerek vatandaşları çevresine toplayan 5’er kişilik gruplar, vatandaşları dolandırıyor. Dolandırıcılardan biri, kaldırım taşına oturup, dizlerinin üzerine gazete ya da karton koyarak tezgahı kuruyor. Onun etrafını kapatacak şekilde ayakta duran 4 kişiden 2’si polis ya da zabıta geliyor mu diye etrafı kolaçan ederken; diğer 2 kişi de insanların dikkatini çekebilmek için yüksek meblağlarda paralar ile oyun oynuyor. Bu yöntemle tezgaha çekilen vatandaşlardan oyuna katılan olunca, diğer 2 çete üyesi oyuna girmeyi bırakıyor.

ŞAŞKIN BAKIŞLAR

Etlik Caddesi’nin, Çankırı Caddesi bağlantısında ise gündüz vakti, vatandaşların gözü önünde fuhuş pazarlığı yapılıyor. Saat 12.00 civarı iki erkek ile birlikte bölgeye gelen 2 kadın, yanlarında duran araç sürücüleriyle fuhuş pazarlığı yaptı. Kadınların, anlaştıkları sürücülerin araçlarına bindiği gözlenirken; erkeklerinde sürekli hareket halinde olması dikkat çekti. Yoldan geçen vatandaşlar ise güpegündüz yapılan fuhuş pazarlığını şaşkın bakışlarla izledi.

‘ÇAY İÇELİM’ YAZILI KARTVİZİT

Öte yandan Ulus’ta, her adımda fuhuşa aracılık yapan kartvizitlere de rastlanıyor. Fuhuş yapanlar ve aracılık edenler, emniyet güçlerinin denetimlerini atlatmak amacıyla bu kartvizitler konusunda da yeni yöntemler bulmuş durumda. Daha önce hayat kadınlarının müstehcen fotoğraflarının da yer aldığı kartlarda artık sadece isim/telefon numarası bulunuyor. Bazı kartlarda ise “Beni ara”, “Çay içelim” gibi notların yazıyor olması dikkat çekti.

Adım başı ayrı suç

ADIM BAŞI KREDİ İLANI

Semtin kaldırımlar, fuhuş kartvizitlerinin yanı sıra ‘kredi’ dolandırıcılığı yapanlar tarafından da kullanılıyor. “Hacizlilere kredi”, “Kredim çıkmaz demeyin”, “Yüzde 100 banka güvencesi” gibi notları ile telefon numaralarının yer aldığı kredi ilanlarının sahipleri ya da kimlerin yere attığı bilinmiyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Adım başı ayrı suç hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Nisan 2017 tarihinde saat 16 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Adım başı ayrı suç haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Ekim 2019, Salı
 • İmsak
  05:28
 • Güneş
  06:51
 • Öğle
  12:40
 • İkindi
  15:46
 • Akşam
  18:18
 • Yatsı
  19:36
Sayfa Başı