Spor Adım adım hezimet
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Adım adım hezimet

Aziz Yıldırım’ın başkanlığa devam etme konusunda gel-git’ler yaşaması, gerekli transferlerin yapılmaması Anelka sorunun çözülemeyişi ve Zico’nun Avrupa futbolunu tanımayışı, Kanarya’yı Devler Ligi’nden etti.

AVRUPA Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu kuraları çekildiğinde herkes Fenerbahçe’nin, dişine göre bir rakiple eşleştiğini düşünüyordu. Gerçekten de Dinamo Kiev, kalbur üstü sayılacak bir takım değildi. Fenerbahçe’nin bu turu geçmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak işler planlandığı gibi gitmedi. Kağıt üzerinde favori sayılan Fenerbahçe, kötü bir şekilde, galibiyet bile alamadan Dinamo Kiev’e elendi. Bu, kulübün 100’üncü kuruluş yılını kutlayan Fenerbahçe camiası için büyük şok oldu. Şimdi herkes şu soruyu birbirine soruyor ve kendince cevabını veriyor; "Fenerbahçe Dinamo Kiev’e neden elendi?"

Şimdi gelin, Sarı Kanarya’yı adım adım hezimete götüren sebepleri bir bir anlatalım:

İstifa, yönetim boşluğuna yol açtı

1 Başkan Aziz Yıldırım’ın, 2005-2006 sezonunun bitmesinin hemen ardından aniden görevi bırakması, Fenerbahçe’ye çok zaman kaybettirdi. Camiada uzun süre Aziz Yıldırım’a alternatif arandı, bulunamayınca da binbir güçlükle göreve döndürüldü. Bu arada geçen süre içerisinde kulüpte yönetim boşluğu yaşandı.

YILDIRIM MOTİVASYONUNU KAYBETTİ

2 Aziz Yıldırım eskisi gibi değil, motivasyonunu kaybetti. Çünkü o, başkanlığı bıraktığını açıkladığı gün, göreve dönmemeye kararlıydı. Alternatifi çıkmadığı için göreve devam etmek zorunda kalınca, eski kararlılığından eser kalmadı. Kulüp için en önemli iş olan teknik direktör transferini bile, futbol takımı sezon hazırlıklarına başladıktan sonra gerçekleştirebildi.

TRANSFERLER ZAMANINDA YAPILMADI

3 Fenerbahçe’nin, Beşiktaş’a giden Marcio Nobre’nin yerine ve defansın ortasına birer yabancı futbolcu alması gerekiyordu. Forvete hala transfer yapılamadı, defans için alınan Diego Lugano ise ancak bu haftadan itibaren oynayabilecek. Bu ’olmazsa olmaz’ transferler yapılsaydı, Fenerbahçe Dinamo Kiev’e bu kadar kolay lokma olmazdı.

NİCOLAS ANELKA SORUNU ÇÖZÜLEMEDİ

4 Kulübün elinde Nicolas Anelka gibi süper bir forvet var ama Fenerbahçe bu oyuncuyu bir türlü kullanamıyor. Ne satıyor, ne de oynatabiliyor. Fiyatı 10 milyon Euro civarında olan Anelka satılsa, yerine onun kadar kaliteli birçok oyuncu alınabilir. Takıma küstürüldüğü için de kulüp için kritik önem taşıyan Dinamo Kiev maçlarında oynatılamadı.

ZİCO AVRUPA FUTBOLUNU TANIMIYOR

5 Teknik direktörlük kariyeri çok yeni olan ve Avrupa futbolunu tanımayan Arthur Zico’nun takımın başına getirilmesi önemli bir riskti. Nitekim Zico en önemli sınavında sınıfta kaldı. Fenerbahçe, Zico’nun rakibi iyi analiz edememesi yüzünden Dinamo Kiev’e elendi ve Şampiyonlar Ligi’ne gidemedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle