Dünya Haberleri

  Adım adım çözeceğiz

  Hürriyet Haber
  02.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Türkiye ile Yunanistan arasında süregelen önemli sorunların, iki komşu ülke arasında ciddi ve yapıcı diyalogla çözülebileceğini söyledi.

  New York'ta Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile 1 saat 40 dakika süren buluşmasının ardından, Yunan Büyükelçiliği'nde Hürriyet muhabiriyle görüşen Papandreu, ‘‘Sayın Cem ile benim başlattığım mektup teatisi sonunda bir araya geldik’’ dedi. Türkiye ile Yunanistan arasında, mevcut sorunların yıllardır çözülemediğine dikkat çeken Papandreu, şöyle konuştu:

  ‘‘Sayın Cem ile yaptığımız toplantıda turizmde işbirliği, çevre, kültür, camii ve klise gibi dini yerlerin bakımı, tarihi yerlerin korunması, Balkanlar'ın tarihi, Balkanlar'da vatandaşlarımızın güvenliği, terörizm ile buna bağlı uyuşturucu trafiği, organize suçlarla mücadele, yasadışı göçmenler, karşılıklı ticaret konularında görüş birliğine vardık. Ama bu süreçte güçlüklerle karşılaşma veya başarısızlığa uğramamız da mümkün. Bu nedenle fazla ümit vermek istemiyorum.’’

  Papandreu bu alanlarda ilerleme kaydedildikten sonra Kıbrıs, Ege adaları gibi daha güç sorunların ele alınabileceğini söyledi.

  TERÖRE İZİN VERMEYİZ

  Papandreu, Atina PKK'ya desteğiyle ilgili sorumuza karşılık, ‘‘Biz terorizme kesin karşıyız. Topraklarımızda terörist eylemlere izin vermeyiz. PKK konusunda AB'nin ortak görüşünü paylaşıyoruz. Ama bu sorunun demokratik şekilde çözümlenmesi lazım. Öcalan'ın idamına karşıyız biz’’ dedi.

  Dışişleri Bakanı Papandreu, Türkiye'nin AB üyeliğini engelleyen ülke olmasının Türkiye açısından hoş karşılanmadığını söylediğimizde şu karşılığı verdi:

  ‘‘Bu Türkiye ile Yunanistan arasındaki bir konu değil, Avrupa'nın bütününü ilgilendiren bir konudur. Biz Türkiye'nin AB'ye girmesini samimi olarak istiyoruz. Eğer Türkiye, AB'nin öne sürdüğü bazı koşulları yerine getirse bu mümkün olur. Yeni Türk hükümetinden memnun ve umutluyum. Önemli adımlar atabilir.’’  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı