DENİZLİ HABERLERİ

Adıgüzel ve Kemer HES'ler Bereket Enerji'ye devredildi

DHA
05 Mayıs 2017 - 18:36Son Güncelleme : 05 Mayıs 2017 - 18:37

Adıgüzel ve Kemer HES'ler Bereket Enerji'ye devredildi

DHA

DENİZLİ'de merkezi bulunan Bereket Üretim Enerji şirketi, geçen yıl ihalesini kazandığı Adıgüzel ile Aydın'daki Kemer Hidroelektrik Santrallerinin (HES)devrini resmen Özelleştirme Yüksek Kurulu'ndan aldı.

Elektrik Üretim şirketi tarafından işletilen Adıgüzel ve Kemer Hidroelektrik Santralleri için işletme hakkını kapsayan devir sözleşmesi, Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu ile Bereket Enerji Üretim şirketi Proje ve Finansman Müdürü Özgür Erol tarafından törenle imzalandı. Elektrik Üretim şirketine ait Adıgüzel ve Kemer hidroelektrik santralleriyle, bu santraller tarafından kullanılan taşınmazların özelleştirilmesi için açılan ihaleyi 2016 yılında 324 milyon 100 bin lira ile en yüksek teklifi veren Bereket Enerji Üretim kazandı. Toplam 110 MW kurula güce sahip 2 santralin, 69 bin konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi kapasitesine sahip olduğu bildirildi.

Bereket Enerji Üretimden yapılan açıklamada, kurulduğu 1995'ten bugüne kadar 707 megawatt gücünde 19 hidroelektrik santral kuran Bereket Enerji Grubu'nun 62 megawatt gücündeki Adıgüzel ve 48 megawatt gücündeki Kemer santrallerini bünyesine katmasıyla hidroelektrik elektrik santralindeki kurulu gücü 817 Megawatt'a yükselmiş oldu. Enerji sektörünün her alanında faaliyet gösteren aktif oyuncusu olan grubun toplam elektrik üretim kapasitesi ise 2 bin 100 Megawatt'a ulaştı.

Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı, enerji sektörünün Türkiye için hayati önem taşıdığını belirterek, "O yüzden sektördeki yatırımlar hız kesmeden sürdürülmelidir. Bu sorumluluğun bize yüklediği bilinçle hareket ediyoruz. Özelleştirme süreci tamamlanarak devri gerçekleşen Adıgüzel ve Kemer hidroelektrik santralleri grubumuza ayrı bir değer katmıştır. İki santrali de en verimli şekilde işletmek için gerekli hazırlıklarımızı tamamladık. Enerji sektöründe ülkemiz için değer yaratmak, istidam ile birlikte ve ekonomimize katkı sağlamak Bereket grubu için büyük bir onur ve gururdur" dedi.

Adıgüzel Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) Denizli'nin Güney ilçesinde Büyük Menderes Nehri üzerindedir. 62 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 176. Denizli'nin ise 5. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 81. büyük Hidroelektrik Santrali'dir. Kemer Barajı ve HES Aydın'ın Bozdoğan ilçesinde Akçay Çayı üzerindedir. Kamuya ait olan Elektrik Üretim  tarafından işletilen santral 48 MW kurulu gücü ile Türkiye'nin 228. Aydın'ın ise 4. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 99. büyük Hidroelektrik Santralidir.

Ramazan ÇETİN / DENİZLİ, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Denizli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Denizli ilinden Adıgüzel ve Kemer HES'ler Bereket Enerji'ye devredildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Mayıs 2017 tarihinde saat 18 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Adıgüzel ve Kemer HES'ler Bereket Enerji'ye devredildi haberi güncellenecektir.

  DENİZLİ NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:35
  • Guneş
   06:19
  • Öğle
   13:17
  • İkindi
   17:00
  • Akşam
   19:55
  • Yatsı
   21:25
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı