« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Adidas'ın Avrupa'da ilk 'NBA Konsept Mağazası' açıldı

NBA, WNBA ve NBA Gelişim Ligi'nin dünya çapında resmi tedarikçisi olan Adidas'ın Avrupa'da ilk "adidas-NBA Konsept Mağazası" İstanbul'da açıldı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Taksim İstiklal Caddesi'ndeki mağazanın açılışına NBA Başkanı David Stern, Adidas Dünya Başkanı ve üst düzey yöneticisi (CEO) Erich Stamminger, Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel ve “NBA Eurpoe Live Tour 2007” kapsamında İstanbul'da bulunan NBA takımı Minnesota Timberwolves'ın oyuncularından Ryan Gomes, Sebastian Telfair, Corey Brewer ve Theo Ratliff katıldı.

Basketbol potasının filesi şeklindeki kurdelayı David Stern ve Erich Stamminger birlikte keserek, mağazanın açılışını yaptı.

STERN: "İSTANBUL'DA BİR OFİS AÇACAĞIZ"

NBA Başkanı David Stern, açılışta yaptığı açıklamada, adidas ile yaptıkları işbirliğinin kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi.

Türkiye'ye ilk kez 1992 yılında geldiğini kaydeden Stern, “Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel ile o zaman tanışmıştım. O günden sonra çok iyi bir dostluğumuz oldu. İstanbul'da bir çok aktivite yaptık. Türkiye, NBA için çok önemli bir pazar. Burada özellikle gençlerin NBA organizasyonuna büyük ilgi gösterdiğini görüyoruz. Çok kısa bir sürede NBA'in bir ofisini İstanbul'a açacağız” dedi.

David Stern, basketbolun Türkiye'de çok sevildiğini ifade ederek, şöyle devam etti:
"Türkiye'de futbol şu anda birinci spor olabilir, ama basketbolla futbol arasındaki farkı kapatmaya çalışıyoruz. Bunu da başarıyoruz. Adidas futbolda dünyanın bir numaralı markası. Basketbolda da bu kadar etkili olmayı kararlaştırdıklarında biz çok memnun olduk. Asya ve Çin'de 4 bin tane adidas mağazası var. Bu mağazalardan bin tanesi NBA ile ortak açılmış mağazalardır. Türkiye de bizim için çok önemli. Avrupa'daki ilk mağaza da burada açıldı."

Bir gazetecinin, “Gelecekte NBA'de hiç Avrupa takımı olacak mı?” şeklindeki sorusu üzerine Stern, “Bence olacak, hem de birden fazla olacak. Ben o zaman NBA başkanı olmayabilirim. Londra, Berlin ve Madrid'de yapılan salonlar gibi salonların sayısı Avrupa'da arttıkça takımların ileride NBA'de olma şanslarını da arttırıyor. Türkler de çok güzel inşaatlar yapıyor. Umarım NBA standartlarına uygun bir salonunuz olur” diye konuştu.

Erich Stamminger ise Avrupa'da ilk olarak İstanbul'da bu mağazayı açtıkları için çok heyecanlı olduğunu ifade ederek, “Asya'da bir çok mağaza açtık. Bu mağazaları Avrupa'ya da taşımak istedik ve ilk olarak Asya ile Avrupa arasında bir köprü olan İstanbul'da bir mağaza açıyoruz. Bu mağazanın çok başarılı olacağına inanıyoruz. Türkiye'de İstanbul dışında da mağazalar açmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

Stamminger, gelecek yıl sonunda Asya, Avrupa ve ABD'de yaklaşık 1500 adidas-NBA mağazasının olmasını beklediklerini söyledi.

DEMİREL: "TÜRK OYUNCULAR HAZIR OLMADAN NBA'E GİTMEMELİ"

Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel ise adidas-NBA Konsept Mağazası'nın İstanbul'un en güzel yerlerinden birine açıldığını ve bu mağazanın başarılı olacağına inandığını söyledi.

Demirel, “Bu Türk basketbolunun geldiği nokta açısından da çok önemli bir gösterge. NBA ile zaten 1992'den başlayan bir ilişkimiz vardı, yıllar boyunca ilerledi. 2010 Dünya Şampiyonası ile daha ileri boyuta gidecek” dedi.

David Stern'in İstanbul'da bir ofis açacaklarını söylemesiyle ilgili de görüşlerini belirten Turgay Demirel, şöyle konuştu:
“Bu da Türk basketboluna ve pazarına bakışlarını gösteriyor. NBA'in burada bir ofisinin olması, NBA'in işlerini burada daha yakından takip etmek istemeleri çok güzel şeyler. Tabii burada NTV'nin çok güzel televizyon yayını yapıyor olması, Türkiye'den internet kullanıcılarının NBA'i çok yakından takip ediyor olması, Türkiye'den yetişmiş ve başarıyla bizleri NBA'de temsil eden oyuncuların orada başarılı performansları; bunların hepsi Türk basketbolunu ve pazarını öne çıkarıyor.”
Demirel, Türkiye'de NBA'e gidebilecek çok oyuncu olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:
"Türk oyuncuların gerçekten hazır olmadan NBA'e gitmemesi gerekiyor. Hazır olmadan giderlerse, Ersan İlyasova'nın oynamadan dönmesi gibi netice olabilir. Cenk Akyol'un daha tam yetişmeden çok düşük şartlarla ve çok alt seviyeden seçilmesi gibi neticeler olabilir. NBA potansiyeli olan oyuncuların en az 22-23 yaşına kadar Türk veya Avrupa takımlarında oynayarak burada daha büyük tecrübe kazanarak oraya gitmeleri gerektiğini düşünüyorum. Tıpkı Mehmet Okur'un yaptığı gibi olmalı."

Bunları da Beğenebilirsiniz