Adidas, üç ayda 15 bin Galatasaray forması sattı

Hürriyet Haber
01 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 01 Mayıs 2000 - 00:01

Türkiye'nin ilk UEFA finalisti Galatasaray'ın taraftar ürünlerini hazırlayan Adidas firması, son üç ayda 15 bin Galatasaray forması sattığını açıkladı. Satış miktarının 25 bin formaya ulaşacağı belirtiliyor.

GALATASARAY'ın taraftar ürünlerini üreten Adidas, son üç ayda yaklaşık 15 bin adet Galatasaray forması sattı. Galatasaray formalarının satışlarının yıl sonuna kadar 25 bin adeti geçmesi beklenirken, Kopenhag'da 17 Mayıs'ta Arsenal ile karşılaşacak olan Galatasaray'ın maçta giyeceği beyaz forma satışları da büyük oranda arttı. Galatasaray'ın çubuklu sarı kırmızı forma, beyaz forma, şapka ve eşofmanlardan oluşan takım ürünlerini üreten Adidas Türkiye'nin Takım Sporları Ürün Müdürü Bahadır Türkay, planlarını altı aylık yaptıklarını ve sezon başında Galatasaray'ın başarısını tahmin ederek risk aldıklarını söyledi. ‘‘Bu tahmini yapamasaydık şu anda taleplere yetişmemiz mümkün değildi. Ama gerekli stoğumuz vardı’’ diyen Türkay, Galatasaray'ın şampiyonluğu ile birlikte forma satışlarının yine artacağını belirterek, bin adet ilave sipariş verdiklerini söyledi.

Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi'nde giydiği gri formanın normalde çok az satıldığını belirten Türkay, bu yıl gri forma talebine yetişemediklerini söyledi.

SAHTE FORMA

Markalı üretilen formaların yanı sıra, bu yıl yaklaşık 200 binin üzerinde ‘sahte’ Galatasaray forması satılacağı tahmin ediliyor. Adidas'ın bu yıl 1500 adet şapka ürettiğini belirten Türkay, ancak sadece son üç ayda 900'e yakın şapka sattıklarını söyledi. Galatasaray'ın taraftar ürünlerini satan yaklaşık 460 mağaza bulunuyor. Bunun yanı sıra YKM, Çarşı gibi büyük satış noktalarında da Galatasaray taraftar ürünlerini bulmak mümkün.

Yılın başında aynı riski Fenerbahçe için de alan ve çok sayıda stok bulunduran Adidas Türkiye'nin elinde şu anda çok sayıda Fenerbahçe takım ürünleri bulunuyor. 1998 yılı ve 1999 yılının ilk altı ayında çok iyi performans sağlayan Fenerbahçe, ‘‘En çok taraftar ürünleri satılan kulüp’’ ünvanını şimdi Galatasaray'a kaptırdı.

Fenerbahçe taraftarının takımına daha çabuk küstüğünü belirten Türkay, kendi yaptıkları istatistiklerde her yıl Fenerbahçe taraftarının sayısının daha fazla olduğunu ancak bu yıl Fenerbahçe taraftarının sayısında az da olsa bir düşüş olduğunu söyledi.

Cimbom ürünleri ne kadar?

Kısa kollu forma: 12-17 milyon

Polyester eşofman: 42 milyon lira

Antreman eşofmanı: 45 milyon lira

Seromoni eşofmanı: 60 milyon lira

Hakan'ın forması

600 milyona satıldı

HAKAN Şükür'ün internetteki web sayfasında depremzedelere gelir sağlamak amacıyla satışa çıkardığı forması, 600 milyon liraya Kayhan Çolaker adlı taraftar tarafından satın alındı. Şükür'ün 16 Nisan tarihinde oynananan Leeds maçında giydiği formanın üzerinde, Fatih terim ve takım kadrosunda bulunan tüm futbolcuların imzaları da bulunuyordu.

Hedef zenginlikte ilk beş

GALATASARAY Spor Kulübü 1999 yılında 41.4 milyon dolar olan gelirini 2000 yılında 50 milyon doların üzerine çıkartmayı hedefliyor. Galatasaray Spor Kulübü Genel Sekreteri Sinan Kalpakçıoğlu, Sportif A.Ş. ve Stad A.Ş.'yi halka açmayı planlayan Galatasaray'ın bu hedefleri gerçekleştirmesi halinde önümüzdeki yıllarda dünyanın en zengin ilk beş kulübü arasına gireceğini söyledi.

Galatasaray Kulübü'nün İştirakleri arasında yer alan Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş. (Sportif A.Ş.) ve Galatasaray Spor ve Stad İşletmeleri Ticaret A.Ş. (Stad A.Ş.) önümüzdeki aylarda halka açılacak. Böylece Galatasaray iştirakleri halka açık Türkiye'nin ilk spor kulübü olacak.

3 Haziran 2000 tarihinde Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı'nda halka açılma çalışmalarını karara bağlayacak olan Galatasaray, Sportif A.Ş.'nin yaklaşık yüzde 25'ini stratejik bir yatırımcıya satmayı ya da yüzde 15'ini halka açmayı planlıyor. Stad yatırımı kredisi sözleşmeleri de tamamlanma aşamısına gelen Galatasaray'da, stad inşaası bittikten sonra Stad A.Ş.'nin de Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na dönüştürülmesi ve hisselerinin halka arz edilmesi planlanıyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı