Gündem Haberleri

  Adı erteleme de olsa bu bir af

  Hürriyet Haber
  22.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, iptal kararıyla çıkan karmaşaya nokta koydu. Bumin, ‘‘Bu bir aftır’’ dedi ve iptalin 12 yıllık suçların tecilini getirdiğini söyledi.

  BASIN affına iptal kararıyla ilgili olarak açıklama yapan Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, af tartışmalarını noktaladı. Bumin, Meclis'in bir yıl içinde yasal düzenleme yapmaması halinde, iptal kararı nedeniyle üst sınırı 12 yılı bulan suçları işleyen kişilerin tümünün ‘‘Tecille affı’’ sonucunun doğacağını belirtti.

  İptal gerekçelerinin en geç bir ay içinde Resmi Gazete'de yayımlanacağını da açıklayan Bumin, ‘‘Yasal boşluk olmaması ve Türkiye'de sıkıntı yaratmaması için hükümete bir yıl süre verdik. İptal kararı bir yıl sonra yürürlüğe girecek. Şu anda kararımız hiçbir hukuki sonuç doğurmuyor. Boşluğu dolduracak yönde düzenlemeyi yapacak olan yasama organı Meclis'tir’’ dedi.

  İPTALE MUHALİF Çarpıcı bir tespitte bulunan Bumin, ‘‘Adı erteleme de olsa bu bir aftır. Takdir Meclis'indir. Yasanın uygulama alanını genişletecek iptal kararı verilemez’’ gerekçesiyle iptal kararı veren altı arkadaşına da karşı çıktı.

  İŞTE GEREKÇE Anayasa Mahkemesi iptal gerekçesinin ise ‘‘Gazetecileri affedip, fiilen aynı suçu işleyen diğer kişileri affetmemek Anayasa'nın adalet ve eşitlik ilkesine aykırıdır’’ şeklinde olacağı belirlendi.

  Bu gerekçeyle basın affının kapsamı genişletilmiş oldu. İptal gerekçesi ışığında; 23 Nisan 1999'a kadar suç işlemiş, sayıları binlerle ifade edilen kişilerden, ceza maddesi ayrımı olmaksızın cezalarının üst sınırı 12 yılı geçmeyenlerin ‘‘tecil’’ yoluyla ‘‘kısmi affı’’ sözkonusu olabilecek. Erbakan ve 312 mağdurları da tecille affedilebilecek.

  YORUM GETİRMEDİK Bumin, iptal gerekçesinde, ‘‘Anayasa'nın afla ilgili sınırlama getiren 14 ve 87. maddeleri ile ilgili bir yorum getirilmediğini’’ de söyledi.

  İŞTE MUHALİF ÜYELER: Başkan Bumin, Yalçın Acargün, Ertuğrul Ersoy, Ali Hüner ve Mahir Ilıcak ile birlikte, ilginç bir karşıoy verdi. Bumin, iki günde hızla tamamladığı iki sayfalık karşıoyunda, ceza ertelemesi yoluyla affın, Anayasa'nın ‘‘Eşitlik ve adalet ilkesine aykırı olmadığını ve yasa koyucunun bu yönde düzenleme yapabileceğini’’ savundu. Bumin, iptal kararı ile ‘‘Yasanın kapsamının genişletilmesinin Anayasa Mahkemesi'nin içtihatlarına aykırı olduğunu’’ belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı