« Hürriyet.com.tr
MENÜ

adhf

adh

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

ALONSO, CASTROL EDGE KLASMANINDA YILDIZLAŞTI
Fernando Alonso (2. sıra), Temmuz ayının Castrol EDGE Sıralamalarında Ayın Yarışçısı oldu. İspanyol pilot Formula 1 Grand Prix’sinde son yarışlarda gösterdiği üstün performans sayesinde, rakiplerini açık ara ile geride bıraktı. Ferrari pilotu, İngiltere F1 Grand Prix yarışında birinci sıradan başladığı yarışın son turlarında Mark Webber’in kendisini geçip kazanmasına engel olamasa da, istikrarlı sürüşü ile yarışın büyük kısmını önde götürdü ve Temmuz ayına mümkün olabilecek en iyi başlangıcı yaptı. Almanya’nın Hockenheim pistinde yapılan bir sonraki yarışta ise, zorlaşan ve sürekli değişen koşullar altında devam eden yarışa birinci sıradan başladı. Tüm yarışı önde götüren İspanyol pilot, yarışı kazanarak başarısını bir seviye yukarı taşıdı. Gösterdiği yüksek performans sayesinde kazandığı puanlarla sürücüler şampiyonasında rakiplerine göre çok daha iyi bir avantaj elde eden Alonso, bir hafta sonra yapılan Macaristan yarışını da olumsuz koşullara rağmen beşinci sırada bitirerek Temmuz ayı Ayın Yarışçısı ödülünü rahat bir şekilde elde etti.
Pizzonia’ya neler oluyor?

Sadece sürücülerin Klasmanda kaydettikleri tırmanışlara bakıldığında, eski F1 pilotu Antonio Pizzonia, 2012 Castrol EDGE Klasmanı’nın en fazla sıra atlayan sürücüsü oldu. Halen ülkesindeki V8 şampiyonasında mücadele eden Brezilyalı sürücü, Temmuz ayı içinde iki Auto GP yarışında misafir sürücü olarak yer aldı. Curitiba’da yapılan her iki yarışı da zaferle tamamlayan Pizzonia, 2012 Castrol EDGE Klasmanı’nda  inanılmaz şekilde yükselerek 242 sıra birden atladı.

İspanyol sürücü Daniel Juncadella da, Zandvoort’ta yapılan F3 Masters yarışında bir kereye mahsus olarak yarıştı ve üstün bir performans sergilemesinin ardından, son derece önemli bir başarı elde ederek F3 Masters birinciliğini aldı. Geçmişte David Coulthard ve Lewis Hamilton gibi büyük yarışçıların başarılarını anımsatan bu performans, Juncadella’yı Klasmanda 68 sıra atlatarak 134. sıraya yerleştirmek için yeterli oldu.

Her ne kadar Pizzonia’nın ya da Juncadella’nın sıra sayılarına ve kaydettikleri tırmanışlara göre zayıf kalsa da, Kimi Raikkonen de, 2012 Klasmanında gözle görülür bir yükseliş sergiledi. Finlandiyalı sürücü, son iki F1 Grand Prix yarışında ilk üçe girerek 15 sıra atladı ve şu anda F1’deki rakipleri Nico Rosberg’in ve Jenson Button’ın önüne geçerek genel sıralamada altıncı sıraya yükseldi.

Fernando Alonso sürücüler şampiyonasında 40 puanla üstünlüğünü koruyor
Castrol EDGE Klasmanı’nda, Fernando Alonso bu sezonun ilk yarısında, 2010 – 2011 sezonunun ilk yarısında elde ettiği puanlardan daha az puan elde etmiş durumda. Bununla birlikte bu yıl değişen şey ise, mücadelenin seviyesi oldu. Örneğin, geçen yıl 18,000 gibi muazzam bir Klasman puanı almış olan Sebastian Vettel, şimdi ise F1 bir aylık yaz tatiline girerken bu puanın neredeyse yarısını elde edebilmiş durumda. Çok sayıda yarış birincisinin olduğu ve devamlı değişen sıralamasıyla böylesi bir öngörülemez F1 sezonunun mağduru olarak Vettel geriye düşerken, Alonso gerçekte ilerleme kaydetti ve geçen yıldan daha fazla Klasman puanı elde etti. Sadece istikrarlı sürüşünü geliştirmekle kalmayan İspanyol sürücü, bu yıl sadece bir kere olmak üzere ilk yedinin dışında kaldı ve tüm yarışlarını puanla kapattı. 2102 Castrol EDGE Yarışı ile birlikte düşünüldüğünde bu durum, Alonso’nun daha önceki yarışlarında gösterdiği performansa göre gerçekten daha iyi yarıştığını ortaya koymakta.
Sebastian Vettel’in liderliği zorda
Sebastian Vettel’in halihazırda Klasmandaki birinciliğini kaybetme ihtimali var; çünkü bu sezonda öne çıkabilmenin – sadece Vettel için değil – herkes için son derece zor olduğu kanıtlandı.
Yine de Vettel’in birinci sırada kalması tamamen imkansız değil. Halihazırda 2012 Castrol EDGE yarışında ikinci sırada ve Alonso ile arasında çok fazla puan farkı yok ve bu da Vettel’in Klasmanda bu sezon Lewis Hamilton ve takım arkadaşı Mark Webber gibi önemli pilotların hâlâ önünde olduğu anlamına geliyor. Bundan dolayı Vettel’in puan avantajının erime ihtimali olsa bile, kendisi 2012 yılının sonlarına kadar, hatta belki de bunun daha da sonrasında birinci sırada kalabilecek kapasitede olduğunu yeterince ortaya koyuyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler