"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Adetten kesildim

Güzin ABLA

Adana'dan M. R.

Güzin abla, ben 50 yaşında bir kadınım. Bu zamana kadar pek fazla sağlık sorunum olmadığını söyleyebilirim. Ama ne yazık ki son iki yıldır, yani adetten kesildiğimden beri her şeyim değişti. Hayatım alt üst oldu. Sağlığım tamamen bozuldu. Yüksek tansiyon, kalp çarpıntısı, geceleri terleme, uykusuzluk başladı. Çok sinirli oldum. Aşırı kilo aldım, kocama yaklaşamaz oldum. Çocuklarım da benden yıldılar kocam da... Gitmediğim doktor kalmadı, soluk alamaz oluyorum. Gece yarıları doktora ya da hastaneye koşuyoruz. Gerçek anlamda bir hastalığım olmadığını, bütün bunların menopozdan, yani şu adet kesilmesinden kaynaklandığını söylüyorlar. Ne büyük bir dertmiş bu adet kesilmesi. Ben ne yapayım da bu dönemi rahat atlatayım? Büyüklerimde hiç böyle sıkıntılara rastlamamıştım.

***

Güzel kızım, her şeyden önce bunun da bir devre olduğunu ve bir süre sonra kendiliğinden rahatlayacağını düşün. Menopoz kadının hormonlarının bir anda dengesiz bir hale gelmesidir. Bu yüzden bütün organizma alt üst olur. Vücut yeni durumuna alışıncaya kadar böyle durumlar ortaya çıkar. Kendi kendini telkinle bu olayı alt etmeye bakacaksın. Bu arada tabii ki kadın doğum doktoruna da başvurarak menopoz tedavisi uygulamasını isteyebilirsin. Çeşitli tahlillerden sonra östrojen ve projesteren hormonları verilebilir. Böylece sıkıntıların azalır. Cinsel birleşmeyi zorlayan vajina kuruluğu için özel östrojenli kremler uygulayabilirsin. Sinir bozukluğunu gideren, hafif sakinleştiriciler kullanabilirsin. Ama doktoruna inanmalı ve menepoz tedavisine girmelisin. Bunun doğal bir sorun olduğunu da unutmamalısın. Her kadın bu devreden geçer. Ama bakin bir yaşam süren kadınlar bu devreyi hafif atlatabilir. Sen belki de sinirli bir dönem yaşıyorsun aynı zamanda.X