KAYSERİ HABERLERİ

ADD'dan açıklama: '' Türkler barbar değildir''

DHA
14.04.2016 - 11:01Son Güncelleme :

ADD'dan açıklama: '' Türkler barbar değildir''

YEREL HABERLER KAYSERİ

DHA

KAYSERİ (DHA)- ATATÜRKÇÜ Düşünce Derneği Kayseri Şube Başkanı İsmail Ulusoy, milli bayramların resmi bayramlara dönüştürülmesini kınadı. Ulusoy, yaptığı yazılı açıklamada, Türklere kimsenin barbar diyemeyeceğini savundu
İsmail Ulusoy,yaptığı yazılı açıklamada, Atatürk ‘ ün kendi istekleri ile kurulan kurumların başında Türk Tarih Kurumunun geldiğini, Atatürk'ün özellikle Avrupa devletlerinin , ders kitaplarında yer alan Türkler ‘ in ikinci sınıf bir millet oldukları iddialarına ve barbar deyimi kullanarak bir istilacı kavim olarak gösterilmesine karşılık , bunun böyle olmadığını söylediğine dikkati çekerek, şunları dile getirdi:
'' 15 Nisan 1931 tarihinde Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti olarak kuruldu.Daha sonra 3 Ekim 1935’ te Türk Tarihi Kurumu adını alarak çalışmalarını sürdürdü.Özerk kalabilmesi , bütçesinin Devlet Hazinesine bağımlı olmamasından kaynaklanıyordu.Harcamaları , Atamız ‘ ın Türkiye İş Bankasındaki hisselerinin gelirinden ayrılan paydan karşılanıyordu.
Özerk şekilde çalışırken Türk Tarihi ‘ ne , araştırma ve yayınlarıyla gereken hizmeti vermiş , siyasi kaygı ve baskılardan uzak olarak Tarihimizi öğrenmemizi ve ona sahip çıkmamızı sağlamıştır. Bu özerk kuruluş , Türk Dil Kurumu ile birlikte 7 Kasım 1982 ‘de kabul edilen Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ‘ nın 134 ‘ncü maddesi ile kurulan Atatürk Kültür , Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ‘ na bağlı olarak özerkliği olmayan bir devlet kurumu olarak çalışmaya başlamıştır. Üzülerek belirtmek gerekir ki , Atatürk İlke ve Devrimleri ‘ nin savunucusu olarak 12 Eylül Darbesi ‘ ni yapanlar , başta Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumunun özerkliklerinin kaldırılarak devlet kurumları haline getirilmesi olmak üzere , onlara en büyük kötülüğü yapmışlardır.Üzüntü veren bir diğer konu da 12 Eylülden sonra tek başına olmasa da iktidar ortağı olan partilerimiz de bu konuyu esaslı şekilde dile getirmemişler ve siyasetin gündemine taşıyamamışlardır.Atatürk Aydınlanması karşıtları bu duyarsızlıktan , olmayan hukuktan medet umanların bir şey yapamayacağından güç alarak Atamız’ ın emanetlerini ve ismini bir bir yok etmeye çalışmaktadır.Son örnek Atatürk Orman Çiftliği ‘ de yapılanlar ve “Milli Bayramlarımız ‘ dan “ üçünün “ Resmi Bayram “ haline getirilmesidir.
Kim ne derse desin , kim ne düşünürse düşünsün , biz Atatürkçüler bu uğurdaki savaşımımızı sonuna kadar sürdüreceğiz.''
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden ADD'dan açıklama: '' Türkler barbar değildir'' hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Nisan 2016 tarihinde saat 11 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ADD'dan açıklama: '' Türkler barbar değildir'' haberi güncellenecektir.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:37
  • Guneş
   07:19
  • Öğle
   12:35
  • İkindi
   15:12
  • Akşam
   17:30
  • Yatsı
   19:00
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı