Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Adaylık telaşı

  Hürriyet Haber
  04.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Politikaya girmek isteyen bürokratların 11 Ocak'a kadar görevlerinden istifa etmeleri gerekiyor. Ankara kulislerinde hangi bürokratın hangi partiden aday olacağı da konuşulmaya başlandı.

  18 Nisan'da yapılacak seçimlerde milletvekilliğine adaylığını koyacak bürokratlar için en sıcak hafta bugün başladı.

  Yasaya göre, seçimlere girmek isteyen kamu görevlilerinin en geç 11 Ocak'a kadar görevlerinden ayrılmaları gerekiyor. Aynı şekilde yeniden aday olmayı düşünmeleri halinde; bağımsız milletvekilleri, Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Denizolgun'un da görevlerinden istifaları gerekiyor.

  DSP'nin, kendi partilerinden aday olmayı planlayan bürokratların, Genel Merkez'in onayı olmadan istifa etmemeleri yönünde teşkilata genelge yayınladığı öğrenildi. Aday olacak bürokratların bağlı bulunduğu bakanlıklarla siyasi partilere bakıldığında, genel olarak; Enerji Bakanlığı ile Özelleştirme İdaresi ve portföy KİT'lerdeki bürokratların ANAP, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratlarının DSP, Sağlık Bakanlığı bürokratlarının ise DYP'de yoğunlaşması dikkat çekti.

  ANAP'LI BÜROKRATLAR

  ANAP'tan aday olması beklenen bürokratların isimleri dün Ankara siyasi kulislerinde şöyle sıralandı:

  Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar (Adapazarı), TEDAŞ Genel Müdürü Kadir Ramazan Coşkun (İstanbul), TEAŞ Genel Müdürü Zeki Köseoğlu, POAŞ Genel Müdürü Mehmet Gültekin (Malatya), Çitosan Genel Müdürü Mustafa Şanlıtürk (Rize), TÜPRAŞ Yönetim Kurulu Başkanvekili İsmail Alakoç, Petkim Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Dinçerler.

  Ayrıca, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Selçuk Polat (Şanlıurfa), Toplu Konut İdaresi Başkanı Mehmet Kemal Ünsal (Samsun) ile Vakıfbank Yönetim Kurulu Üyesi Rauf Ertekin'in de ANAP'tan aday olacağı belirtiliyor.

  Gelirler Genel Müdürü Nevzat Saygılıoğlu'na ise Erzurum bölgesi için ANAP ve DYP'den ısrarlı teklifler geldiği, Saygılıoğlu'nun tercihini bu hafta sonuna doğru yapacağı öğrenildi.

  DYP'Lİ BÜROKRATLAR

  DYP'den aday olması beklenen Sağlık Bakanlığı bürokratları ise şöyle sıralanıyor:

  Müsteşar Yardımcısı ve DYP Hakkari Milletvekili Mustafa Zeydan'ın oğlu Rüstem Zeydan (Van), Müsteşar Yardımcısı Vecdet Öz (Samsun), Müsteşar Yardımcısı Namık Yıldız (İstanbul), Personel Genel Müdür Yardımcısı Tahir Asarkaya (Tokat).

  Bu arada Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Salih Kolenoğlu'nun ise Trabzon MHP, Şişli Etfal Hastanesi Başhekimi Doç. Bektaş Yıldırım'ın ise DYP veya MHP'den aday olacağı ifade ediliyor.

  Milli Eğitim Bakanlığı APK Dairesi Müşaviri ve Frankfurt eski Eğitim Ataşesi Şadan Özdirik'in DYP İzmir adayı olacağı öğrenildi. ORÜS Genel Müdürü Fethullah Uysal'ın da DYP'den aday olması bekleniyor.

  Bu arada ANAP Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Baş, büyük kentlerde, yerel ve genel seçimlerde ANAP'lı erkek adaylar için 250 milyon, kadın adaylar için ise 25 milyon lira alacaklarını söyledi. Baş, adayların 2 bin tanesinin önseçim veya teşkilat yoklamasıyla geri kalanının merkez yoklamasıyla belirleneceğini kaydetti.

  Gözde bürokratlar

  Başbakanlık Müsteşarı Yaşar Yazıcıoğlu ANAP'tan Ankara milletvekili adayı, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler eski Genel Müdürü ve Manisa Valisi Muzaffer Ecemiş ANAP Niğde adayı, Mardin Valisi Fikret Güven memleketi Samsun'dan ANAP adayı, Adana Valisi Oğuz Kağan Köksal'ın adı, memleketi Kırıkkale'den ANAP adayı olacaklar arasında geçiyor.

  Erzurum Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Oral da ANAP Erzurum milletvekili adayı olacak. ANAP'ın ayrıca Yargıtay 5. Hukuk Dairesi Üyesi Selahattin Tekin'i de aday göstermeyi kararlaştırdığı öğrenildi.

  FP'den sonra Konya'da en güçlü parti görünümünde olan ANAP'ın son seçimlerde Refah'a kılpayı farkla kaptırdığı Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kazanmak için Konya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Bestami İnan'ı aday göstereceği öğrenildi. ANAP'ın İnan'ı aday gösterirken, FP'ye karşı DYP, DSP ve CHP ile görüş alışverişinde bulunduğu kaydedildi.

  DSP'nin gözdeleri

  DSP'den aday olması beklenen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratları ise şunlar: SSK Genel Müdürü Kemal Kılıçdaroğlu, Çalışma Bakanlığı Müsteşar Yardımcıları Mustafa Gür (İstanbul veya Trabzon), Özer Özcan (Bolu), Bağ-Kur Genel Müdürü Nizamettin Temel, SSK Tahsisler Daire Başkanı Celal Tozan (Kırklareli), SSK İstanbul Göztepe Hastanesi Başhekimi Doç. Fuat Boztepe, İstanbul Okmeydanı Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Dursun Akdemir.

  Bunun dışında DPT Müsteşarı Orhan Güvenen'in de DSP'den milletvekili adaylığını düşündüğü belirtildi.

  Aday değilim

  ANAP çevrelerinde bağımsız İçişleri Bakanı Kutlu Aktaş'ın ANAP'tan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olacağı yolundaki söylentiler kendisi tarafından açıklığa kavuşturuldu.

  Başbakan Mesut Yılmaz'la İzmir ziyareti sonrasında adaylığı yine gündeme gelen Aktaş, adaylık iddialarını yalanladı ve ‘‘Ben belediye başkanı adayı olmayacağım’’ dedi. Urla'daki evinde bir açıklama yapan Aktaş, ‘‘Valilik yaptığım yerde başkan olmak zor geliyor. Uygun olmaz. İzmir'i çok seviyorum. Belediye başkanlığı da çok onurlu bir iş. Bu işi Ağrı'da dört yıl yaptım. Çok ağır, valilik gibi değil. Aday olmama konusunda kararlıyım’’ diye konuştu.  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı