« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Adaylığı düşünmüyor

Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı, “2011, 11 yıl önce seçilen yönetimimizin, özellikle sporcu bulmak ve bunları yetiştirmek konusunda yoğun emeklerinin sonuçlarını aldığı bir yıl oldu” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
2011 yılının değerlendirmesini yapan Ali Nihat Yazıcı, bu yıl 40'a yakın madalya aldıklarını ve özellikle küçüklerde inanılmaz bir çıkış olduğunu dile getirerek, “Bu çocuklar, hocalarının denetiminde çok büyük emek harcanarak ve çok iyi yetişiyorlar. Bu yıl yaptığımız en önemli şey, uluslararası alanda deneyimli hoca sayımızı artırmak oldu. Şu anda 20'ye yakın antrenörümüz var ve bunların 7-8'i dünya çapında ün yapmış, başarı kazanmış satranççılardan oluşuyor” diye konuştu.

Bütün bu çalışmaların arkasında sponsor ve devlet desteğinin büyük öneminin olduğunu vurgulayan Yazıcı, şöyle devam etti:
“Devletin federasyonumuza desteği inanılmaz. Zaman zaman maddi sıkıntılarımız oluyor ama bunlar büyümekten kaynaklanan sıkıntılar. Gelirlerimiz katlanarak artıyor. Bu yıl çok önemli uluslararası organizasyonlar yaptık. Avrupa Okullararası Şampiyonası, Dünya Amatörler Şampiyonası, Dünya 16 Yaş Altı Olimpiyatları ve son olarak Mardin'de Dünya Kadınlar Takım Şampiyonası'nı düzenledik. Bu organizasyonlardan çok ciddi gelirler elde ettik ve bu gelirleri alt yapıdaki çalışmalarımız için kullandık. Bu yıl maddi olarak da çok başarılı geçti. Devletten aldığımız miktarın çok daha fazlasını vergi olarak devlete geri ödüyoruz. Federasyonumuz, özerkleşmenin en güzel örneklerinden birisidir.”

-“Dünyada benzeri olmayan bir kamp eğitim merkezi yapacağız”-

Ali Nihat Yazıcı, gelecek yıl için çok güzel bir sürprizleri olduğunu ifade ederek, “Ankara Oran'da bir vakfa ait müstakil 4-5 katlı bir binanın kullanım hakkını aldık. Orayı dünyada benzeri bulunmayan bir kamp eğitim merkezi yapacağız. Gelecek yıl 7 Mayıs'ta özerkliğe kavuşmamızın 8. yıl dönümü olacak. O tarihte bu merkezi açarak devletimize özerklik kararının ne kadar güzel gelişmeler sağladığını göstermek istiyoruz” diye konuştu.

Milli takımlarda şu an 6 erkek ve 2 kadın büyük ustalarının bulunduğunu ifade eden Yazıcı, “Ayrıca sayısını bilmediğim kadar çok uluslararası ustamız var” dedi.

Yazıcı, bu yıl kazanılan başarıların içinde en önemlilerini ise şöyle sıraladı:
“Birincisi Türk satrancının en büyük yetenekleri arasında yer alan ve ileride çok önemli başarılara imza atacağını düşündüğümüz 13 yaşındaki Cemil Can Ali Marandi'nin 3. kez Avrupa şampiyonu olması. 10 yaş grubu kızlarda Çağıl Irmak Arda'nın dünya üçüncülüğü de bu yılın en önemlİ başarılarından. Ayrıca bireysel başarıların yanında 14.5 yaş ortalamasına sahip Genç Milli Takım'ın, 18 Yaş Altı Avrupa Takım şampiyonası'nda 5 puanla, Polonya'nın arkasından gümüş madalya kazanması da çok gurur vericiydi. Bu başarı, bizim, sadece birkaç özel çocukla değil, genel olarak alt yapılarda da çok ciddi yerlere doğru gittiğimizin bir göstergesidir.”

-“Görevimi 3. dönemin ardından noktalamak istiyorum”-

2012'nin, federasyon başkanlığındaki 12. yılı olacağını ifade eden Yazıcı, “Tıpkı Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın dediği gibi görevimi 3. dönemin ardından noktalamak istiyorum. Başkanlığı ekibimdeki diğer arkadaşlara devretmek arzusundayım. 2012 yılında adaylığımı koymayı düşünmüyorum” diye konuştu.

Satrançtan kopamayacağını ve her zaman satrancın içinde olacağını dile getiren Yazıcı, şöyle devam etti:
“Artık daha çok uluslararası arenada çalışacağım. Bu yıl Dünya Federasyonu, Türk federasyonunun okulda satranç modelini tek model olarak benimsedi ve Slovakya ile Slovenya'da pilot proje olarak uygulamaya koydu. Bu proje gelecek yıl daha çok ülkede uygulanacak. Ben de zamanımın büyük bölümünü bu proje için harcayacağım ve başkanlığı, başarıya aç, çalışkan, aktif bir ekibe devretmek istiyorum.”

-2012 hedefleri-

Ali Nihat Yazıcı, 2012 yılında da satranç branşını başarılarla süslemek istediklerini söyledi. 2011 yılına 24 hedefle başladıklarını, gelecek yıl içinse 30 hedeflerinin bulunduğunu kaydeden Yazıcı, sözlerini şöyle tamamladı:
“Büyük usta sayımızı 9'a çıkarmak istiyoruz. Kadınlar Avrupa Şampiyonası, 25'e yakın ülkenin katılacağı 16 Yaş Altı Olimpiyatları, 185 ülkeden 2 bin 500 sporcunun katılacağı Dünya Satranç Olimpiyatları, düzenleyeceğimiz uluslararası organizasyonların içinde en önemli olanları. Özellikle Antalya'da 2012'nin Kasım ayında yapılacak olan Dünya Olimpiyatları'na, ev sahibi olmamızdan dolayı 3'er takımla katılma şansımız bulunuyor. Burada hedefimiz hem erkek hem bayanlarda ilk 20 arasına girebilmek. Bunu yapabilirsek tarihi bir başarı olacak. Ayrıca sponsorumuz İş Bankası, bu yıl 5 binincisini açtığı satranç sınıflarına gelecek yıl 2 bin sınıf daha eklemek istiyor. Bu konuyla ilgili okullardan gelecek talebi bekliyoruz.”

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler