Gündem Haberleri

  Aday sürücüye sıkı kurallar

  AA
  07.09.2013 - 01:37 | Son Güncelleme:

  Haziranda uygulamaya başlanacak ‘aday sürücülük’ yönetmeliğine göre, 3 kez kırmızı ışık ihlali yapan, alkollü araç kullanan, emniyet kemeri takmadığı 3’üncü defa belirlenen adayların sürücü belgelerine el konulacak.

  EMNİYET Genel Müdürlüğü Trafik Dairesi Başkanlığı’nın gelecek yıl uygulamaya başlanacak aday sürücülüğe ilişkin yönetmelikle ilgili çalışmaları sürdürüyor. Trafikle ilgili kurumların görüşüne sunulan yönetmeliğe göre, aday sürücüler şunlara dikkat etmeli:

  3 kez kırmızı ışık ihlali yapan aday sürücünün sürücü belgesi iptal edilecek.

  Alkollü veya uyuşturucu madde tesiri altında araç kullanan veya hız sınırını 3 defa ihlal eden aday sürücülerin ehliyetleri de trafik polislerince geri alınacak.

  Trafik polisleri, 3 kez emniyet kemeri veya kask kullanmadığı tespit edilen aday sürücülerle, yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken araçlarını yavaşlatmayan, bu geçitlerden geçen veya geçmek üzere bulunan kişilere ilk geçiş hakkını vermeyen aday sürücülerin ehliyetlerine de el koyacak.

  KURS TEKRARI

  Sağa ve sola dönüşlerde yayalara öncelik vermeyen aday sürücülerin de 3’üncü ihlalde belgesi alınacak.

  Asli kusurlu olarak ölümle sonuçlanan trafik kazasına sebebiyet veren, 50 ceza puanını aşan aday sürücülerin belgeleri de trafik görevlilerince iptal edilecek.

  Belgesi iptal edilen aday sürücülerin tekrar ehliyet alabilmesi için sürücü kursuna gidip, sınava girerek yeniden motorlu taşıt sürücü sertifikası almaları gerekecek. Bu kişilerin sürücü kursunda tekrar eğitime başlaması için tabi tutulacakları psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığını gösteren belgeyi kursa ibraz etmeleri zorunlu olacak. Aday sürücülerin tekrar kursa başlaması için ehliyetinin geri almasına neden olan ihlalle ilişkin Karayolları Trafik Kanunu’nda belirtilen süre kadar beklemeleri de gerekecek.
  Aday sürücülere ilişkin yönetmeliğin, Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra, yeni tip ehliyetlerin dağıtılmaya başlanacağı 2014 yılının Haziran ayından itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı