SAKARYA HABERLERİ

Adatıp Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Aydın, Katarak Tedavisini Anlattı

IHA
18.09.2015 - 16:02Son Güncelleme :

ADATIP HASTANESİ GÖZ HASTALIKLARI UZMANI OP. DR. SİBEL SEVİM AYDIN KATARAK AMELİYATI HAKKINDA BİLGİLER VERDİ

IHA

Özel Adatıp Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Operatör Doktor Sibel Sevim Aydın ‘katarakt’ tedavisi ile ilgili bilgiler verdi. “Katarakt tedavi edilebilir körlük nedenlerinin başında gelir” diyen Op. Dr. Sibel Sevim Aydın; kataraktın göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan doğal göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşması olduğunu belirtti.
‘YENİ DOĞAN BEBEKLERDE BİLE OLABİLİR’
Op. Dr. Sibel Sevim Aydın, genel kanının aksine kataraktın bir orta yaş üstü hastalığı olmadığına dikkati çekerek, “Katarak orta yaş üstü kişilerde görülen bir göz hastalığı olmakla beraber; yeni doğan bebeklerde, şeker hastalarında, göze gelen fiziksel darbeler sonrasında, uzun süreli kortizonlu ilaç kullananlarda görülebilir” dedi.
KATARAKTIN BELİRTİLERİ
Kataraktın belirtileri olduğunu söyleyen Op. Dr. Sibel Sevim Aydın, “Görmede yavaş yavaş azalma oluyorsa, ışığa hassasiyet ve göz kamaşması varsa, çift görme, okuma bozukluğu, geceleri görüş bozukluğu, renklerde soluklaşma ve sararma oluyorsa katarakt olabilirsiniz. Ayrıca gözlük numaralarının sık değişmesi de katarakt belirtisidir” diye konuştu.
TEK TEDAVİ: AMELİYAT
Katarakt ilaçla veya gözlükle tedavi edilebilen bir rahatsızlık değildir diyen Özel Adatıp Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Sibel Sevim Aydın, kataraktın ilerlemesini durdurabilecek etkili bir yöntem olmadığına dikkat çekerek, tek tedavi yönteminin ameliyat olduğunu söyledi. Modern yöntemler ve ileri teknoloji kullanılarak yapılan katarakt ameliyatlarının çok başarılı olduğunu belirten Aydın, “Modern yöntemler ile katarakt ameliyatları çok başarılıdır; ancak göz içine konulacak merceklerin cinsi ve biçimi çok önemlidir. Göz içine konulacak mercekler çok kaliteli olmalıdır; çünkü bu bir kere yapılan bir işlemdir. Göz içine konulacak merceğin ölçümü bir takım cihazlar ile yapılır. Monofokal dediğimiz, uzağı net gösteren mercekler sıklıkla kullanılır. Kişinin gözü uygunsa uzak ve yakını gözlüksüz veya ufak bir gözlükle görmek istiyorsa multifokal dediğimiz mercekler kullanılabilir” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sakarya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sakarya ilinden Adatıp Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Aydın, Katarak Tedavisini Anlattı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Eylül 2015 tarihinde saat 16 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Adatıp Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Aydın, Katarak Tedavisini Anlattı haberi güncellenecektir.

SAKARYA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:19
 • Guneş
  08:07
 • Öğle
  13:04
 • İkindi
  15:25
 • Akşam
  17:39
 • Yatsı
  19:16
Sayfa Başı