ADANA HABERLERİ

Adanaspor altyapıyla kazanıyor

AA / Bekir Ömer Fansa
26.02.2016 - 11:46Son Güncelleme :

- PTT 1. Lig lideri Adanaspor, 28 kişilik A takımı kadrosunda, 12 altyapı futbolcusu barındırmasıyla dikkati çekiyor- Teknik direktör İpekoğlu: "Bir çoğu istikbal vadeden, Türk futboluna hizmet edecek futbolcular olduğu için Adanaspor'un da mali açıdan kazançlı çıkacağını düşünüyorum"- Altyapı sorumlusu Arın: "Biz onlara önce insani değerler adına bir şeyler öğretirken, yetenekli olanları ve şansı yardım edenleri de liglerde oynatmaya çalışıyoruz"- Futbolcu Mustafa Sami Can Keskin: "Adanalı olarak Adanaspor'da olmayı hep hayal ederdim, şimdi hayal ettiğim hayatı yaşıyorum"

AA / Bekir Ömer Fansa

ADANA (AA) - ÖMER FANSA - PTT 1. Lig'de lider olan Adanaspor'un kadrosunda altyapıdan yetişmiş sporcular önemli yer tutuyor.

Ligde 10 haftadır kaybetmeyen ve 2 haftadır da liderlik koltuğunda oturan takımın, 28 kişilik profesyonel futbolcu kadrosunda lig, kupa ve milli maçlarda forma giymiş, altyapıdan yetişen 9’u Adanalı 12 sporcu barındırması dikkati çekiyor. Kadrosunda altyapı futbolcularına önemli ölçüde yer veren kulüpte, sezon başında da yine altyapıdan yetişmiş Adanalı 3 sporcu, profesyonel takımlara kiralık olarak verildi.

Takımda, Adanalı olarak Hayrullah Mert Akyüz, Emre Uğur Uruç, Mustafa Sami Can Keskin, Cem Özdemir, İrfancan Eğribayat, Yusuf Fırat Kaplan, Atakan Ekiz, Burak Yıldır, Serbay Can formalarını terletirken, yine diğer takımların altyapılarından transfer edilen Ahmet Bahçıvan, Sabit Hakan Yılmaz ve Ahmet Dereli de takımın başarısı için top koşturuyor. Kulüpte yine altyapıdan yetişmiş Turhan Alper Turgut, Ömer Can Tamursoylu ile Berk Tömek de kiralık gittikleri alt liglerdeki takımlarda tecrübe kazanıyor.

Teknik direktör Engin İpekoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, futbolcuların yetişmesinde büyük emeği olan altyapı sorumlusu Eyüp Arın'a teşekkür etti.

İpekoğlu, bu sayıda futbolcunun altyapıdan A takıma kazandırılmasının Adana ve Adanaspor adına çok büyük kazanç olduğunu dile getirdi.

Adanaspor açısından işin mali boyutunun da önemli olduğunu vurgulayan İpekoğlu, "Altyapı futbolcularının A takıma kazandırılması, kulübün mali durumu açısından da çok önemli. Bir çoğu istikbal vadeden, Türk futboluna hizmet edecek futbolcular olduğu için Adanaspor'un da mali açıdan kazançlı çıkacağını düşünüyorum. Kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan, herhangi bir desteği olmayan bir takım için altyapıdan bu kadar oyuncunun profesyonel kadro içinde olması çok önemli" ifadelerini kullandı.

- Kulüp için avantajlı

Altyapı sorumlusu Eyüp Arın da başkan Bayram Akgül'ün büyük desteği ve ilde çeşitli futbol okulları aracılığıyla 7-19 yaş arası yaklaşık 2 bin kişilik altyapı oyuncuları bulunduğunu söyledi.

Altyapı futbolcularının takımda oynamalarıyla Adana ve Adanaspor'a, milli takımlarda forma giymeleriyle de Türk futboluna da hizmet verdiklerini anlatan Arın, ayrıca A takımda, altyapıdan giden futbolcuların oynamasının diğer oyuncuları da hırslandırdığını ve umutlandırdığını kaydetti.

İyi insan ve iyi birey yetiştirmek için gayret ettiklerini ve çabalarının karşılığını aldıklarında mutlu olduklarını belirten Arın, "Altyapıdaki tüm oyuncuların futbolcu olması tabi ki imkansız ama biz onlara önce insani değerler adına bir şeyler öğretirken, yetenekli olanları ve şansı yardım edenleri de bu liglerde oynatmaya çalışıyoruz" dedi.

Bu oyuncularının kazanılmasının kulüpler için büyük maddi kazanç olduğunu ifade eden Arın, "Ekonomik olarak en büyük avantajı bonservislerine para vermiyorsunuz. Bir de bunun manevi hazzı var. Altyapıdan çıkan futbolcunun üst takımda oynaması büyük bir mutluluk. Buna ek olarak kulübe belki de maddi kaynak yaratacak oyuncu da olabilir. Bunların hepsini birleştirdiğinizde kulübün avantajları çok büyük" diye konuştu.

Arın, bu futbolcuların kazanılmasının önündeki en büyük eksikliğin güven ve sabır eksikliği olduğunu anlatarak, taraftar ve basının bu oyunculara biraz sabır göstermesini, en ufak hatalarında oyuncuyu küstürmemelerini istedi.

- "Hayal ettiğim hayatı yaşıyorum"

Adanaspor altyapısından A takıma yükselip ilk 11'de forma giyen 23 yaşındaki Mustafa Sami Can Keskin de altyapı sorumlusu Arın ve beraberindeki hocalarının yetişmesinde büyük emeği olduğunu söyledi.

Profesyonel takıma yükseldiği sezonda hazırlık ve antrenman sürecini unutamadığını anlatan Mustafa Sami Can, "Genç bir oyuncunun hayalini kurduğu şey profesyonel takıma yükselmektir. Üstüne bir de kendi şehrimdeyim. Ben Adanalı olarak Adanaspor'da olmayı hep hayal ederdim, şimdi hayal ettiğim hayatı yaşıyorum. Kaptanlık yapma şansım oldu. Benim için ayrı bir zevk" diye görüş belirtti.

Daha çok kupa maçlarında kendisine yer bulan 18 yaşındaki Yusuf Fırat Kaplan da gerek teknik adamlar gerekse kulüp yöneticileriyle bir aile ortamında yaşadıklarını ifade etti.

Adanalı olarak kendi şehrinin takımında oynamaktan gurur duyduğunu anlatan Yusuf Fırat, "2 senedir profesyonel oynuyorum. Burada hocalarım bana forma şansı verdi. Hedefim öncelikle Adanaspor'da formayı terletmek. Sonra Allah izin verirse büyük takımlarda, sonra milli takımda oynayıp iyi bir futbolcu olmak" diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Adanaspor altyapıyla kazanıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2016 tarihinde saat 11 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Adanaspor altyapıyla kazanıyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı