ADANA HABERLERİ

Adana'nın ihracat rakamları devamlı geriliyor

DHA
30.03.2016 - 12:01Son Güncelleme :
DHA

ADANA Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Şahin Bilgiç, Merkez Bankası'nın 'çok az da olsa' faiz indiriminin ekonomiye olumlu yansıdığını söyledi.
Bilgiç, ATB meclis toplantısında ekonomi gündemini değerlendirdi. Kredi maliyetlerinin ekonomi aktörlerinin üzerine ağır yük olarak bindiğini, faiz indirimlerinin elle tutulur hale gelmesini beklediklerini anlatan Bilgiç, şöyle devam etti:
"Seçimlerin üzerinden 5 ay gibi bir süre geçti. Zaman, artık çalışma zamanıdır. İcraatların başlaması lazım. Bunun ışıklarını ufak ufak görüyoruz ama iş hayatı olarak son yıllarda ekonomik olarak kaybettiklerimizi bir an önce telafi edip, önümüze bakmalıyız. Ülke ekonomisi daha ileriye nasıl taşınır? İş hayatı olarak üzerimize düşeni biz yapıp, hükümetten de beklentilerimiz bu yönde artmaktadır"
ADANA İHRACATI DÜŞÜYOR
Bölge ekonomisiyle ilgili konulara da değinen Bilgiç, şunları kaydetti: "2013 yılı Adanamızın ihracat rakamları yaklaşık 2 milyar dolara yakın iken 2014 yılında 1.8 milyar dolar, 2015 yılında ise 1.7 milyar olarak gerçekleşmiştir. İhracatımızda sürekli aşağılara doğru düşüş olmuştur. İşte bunu durdurup, yukarı doğru nasıl hamle yapılır? Buna bakmak lazım. Bunun hesabı çok iyi yapılmalıdır. Çok ciddi yapısal reformlar, arge çalışmaları yapılmalıdır. Bu destekleri hükümetimizden bekliyoruz. Bölgemizin gelişmeye, sıçramaya ihtiyacı vardır. Bölgemizdeki havanın, toprağın ve suyun ahengi, verimi en üst noktaya taşımaktadır. Bu da dünyada çok az yerde bulunur. Bölge üreticimizin hem kendi ekonomisini hem de bölge ekonomisini güçlendirmesi için sürdürülebilir tarımın önemi çok büyüktür. Adana olarak genel ihracatımız içerisinde tarım ve tarıma dayalı sanayinin payı yüzde 55 civarındadır. Bu da bölgemizin tarımdaki gücünü göstermektedir. Havza modeli ile de desteklendiği takdirde Çukurova bölgemizi şaha kalkacağına inanıyoruz."

ADANA,(DHA)
EŞ(30.3.2016 FOTOĞRAF)

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Adana'nın ihracat rakamları devamlı geriliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2016 tarihinde saat 12 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Adana'nın ihracat rakamları devamlı geriliyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı