ADANA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Adana’nın havası Meclis gündeminde

DHA
09.01.2018 - 11:17Son Güncelleme :
DHA


ADANA,(DHA)- CHP Adana Milletvekili  Elif Doğan Türkmen, Adana'nın hava kirliliğini TBMM'ne taşıdı.
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, 2017 Hava Kirliliği Raporu'nu açıkladı. Raporda Türkiye'de 81 ilden sadece 6'sının havasının temiz olduğu belirtildi. Havası en kirli iller arasında İstanbul, Ankara, Adana, Amasya ve Manisa yer aldı. Adana'nın en kirliği havaya sahip olması nedeniyle bir açıklama yapan CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, "Adana'nın hava kirliliğini Meclis'te defalarca dile getirdim. Adanalı vatandaşlarımızın sağlığını önemli ölçüde tehdit eden bu sorunun kaynağına indiğimizde özellikle kömür yardımının yapıldığı bölgelerde bu sorunun had safhada olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla Adana'nın kirli havasının en önemli sebebinin kalitesiz kömür olduğu aşikardır. Bu sorunun çözümü için öncelikle ihtiyacı olan hemşerilerimizin ısınma sorununun çözümü gerekmektedir. Ancak hükümet, bu sorunu kalitesiz kömürle değil, hava kirliliği yaratmayan alternatif yöntemlerle çözmelidir. Verdiğim kanun tekliflerinde talebimiz olan sesimize kulak verip, dar gelirli hemşerilerimiz için doğalgaz ve elektrik bedellerinin belli limitlere kadar vatandaşa ücretsiz sunulması çok önemlidir. Ücretsiz doğalgaz ve elektrik konusu, kirli hava halk sağlığını daha fazla tehdit etmeden derhal yaşama geçirilmelidir"dedi.
Elif Doğan Türkmen ayrıca  Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin cevaplaması istemiyle TBMM'ne soru önergesi verdi.
Türkmen, soru önergesinde şu sorularına yanıt istedi:
"Adana ve ilçelerinde yıllardır kronik hale gelen hava kirliliğinin ölçümleri hangi aralıklarla yapılmaktadır? Adana'da yıllar ve ilçeler bazında son 5 yılda yapılan ölçümlerde hava kirliliği ölçüm değerlerini yer ve zaman göstererek paylaşır mısınız?  Adana'nın hava kirliliğini etkileyen unsurlar nelerdir? Adana merkez ve ilçelerinde son 5 yılda hava kirliliği yaratacak şekilde faaliyet gösteren firmalar hangileridir? Bu firmalara herhangi bir cezai işlem uygulanmış mıdır?    Adana merkez ve ilçelerinde trafikte yapılan egzoz gazı emisyon denetiminde son 5 yılda kaç araç kusurlu bulunmuştur? Bu araç sahiplerine herhangi bir cezai işlem uygulanmış mıdır?  Adana'da yaşanan ve insan sağlığını tehdit eden hava kirliliğinin engellenmesi için Bakanlıkça yürüttüğünüz herhangi bir çalışma var mıdır?  Adana'nın hava kalitesini arttırmak için eylem planınız nedir?


FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Adana’nın havası Meclis gündeminde haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

30 Kasım 2018, Cuma
 • İmsak
  06:00
 • Guneş
  07:25
 • Öğle
  12:33
 • İkindi
  15:08
 • Akşam
  17:30
 • Yatsı
  18:49
Sayfa Başı