Adana’nın en pahalı suyunu il merkezinde oturanlar içiyor

ADANA, (DHA)
01.04.2016 - 10:00 | Son Güncelleme:

ADANA’da en pahalı suyu 5 merkez ilçede evlerde oturan aboneler, en ucuzunu ise Büyükşehir Belediyesi yasası ile mahalleye dönüştürülen köylerde yaşayanlar tüketiyor.

Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri (ASKİ) Genel Müdürlüğü’nün 2016 yılı tarifesine göre, Büyükşehir Belediyesi sınırlarında kalan merkez Çukurova, Seyhan, Yüreğir, Sarıçam ve Karaisalı ilçelerinde oturan vatandaşlar KDV ve ÇTV hariç suyun metreküpünü 3 lira 91 kuruşa içiyor. Bu bölgedeki özel hastaneler, resmi daireler ve KİT’ler ise metreküpüne KDV ve ÇTV hariç 8 lira 50 kuruş ödeyerek kentin en pahalı suyunu tüketiyor.

SÖZLÜ’NÜN HEMŞERİLERİNE DE PAHALI
Mesken statüsünde köylerdeki aboneler KDV ve ÇTV hariç 1 metreküp suya 0.9 TL öderken, merkez ilçeler dışında kalan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün 15 yıl başkanlık yaptığı Ceyhan’da vatandaşlar 2.7 TL ile ikinci en pahalı suyu tüketiyor. İmamoğlu, Aladağ, Feke, Pozantı ve Saimbeyli’de yaşayanlar ise 1.5 TL su bedeli ödüyor.

BAHÇE SULAMA PAHALI
Ayrıca 5 merkez ilçede oturan vatandaşlar bahçe sulamak için 1 metreküp suya KVD ve ÇTV hariç 5.5 TL gibi yüksek bir bedel ödüyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi sınırlarında en ucuz sulama suyu ise merkezdeki 5 ilçede belediyeye bağlı park ve bahçeler ile eğitim amaçlı havuzlara metreküp fiyatı 60 kuruş, aynı kurumlara diğer ilçelerde 45 kuruş olarak veriliyor.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı