Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Adana'da toplu taşımada engel kalkıyor

  A.A
  10 Şubat 2011 - 12:37Son Güncelleme : 10 Şubat 2011 - 12:36

  Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) aldığı karar gereği, kentte faaliyet gösteren tüm toplu taşıma araçlarının, 7 Temmuz 2012 tarihine kadar engellilere uygun hale getirilmesi kararlaştırıldı.

  Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Kaşif Barut, yazılı açıklamasında, 1 Temmuz 2005 tarihinde kabul edilen 5378 Sayılı Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun'un geçici 3. Maddesinde “Büyükşehir Belediyeleri ve belediyeler, şehir içinde kendilerince sunulan ya da denetimlerinde olan toplu taşıma hizmetlerinin, özürlülerin erişebilirliğine uygun olması için gereken tedbirleri alır” ibaresinin bulunduğunu anımsattı.

  Barut, kanunda, mevcut özel ve kamu toplu taşıma araçları bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren “7 yıl içinde özürlüler için erişebilir duruma getirilir” hükmüne de yer verildiğini hatırlattı.

  Konunun, 12 Ocak 2011 tarihinde toplanan UKOME üyeleri tarafından değerlendirildiğini belirten Barut, “Toplantıda Adana'daki toplu taşıma araçlarının 7 Temmuz 2012 tarihine kadar engellilere uygun hale getirilmesi teklifi kabul edildi” ifadesini kullandı.

  Barut, Büyükşehir Belediyesi olarak, daha önce sefere konulan belediye otobüslerinin yanı sıra, TEMSA'dan geçtiğimiz ay alınan 10 engelsiz otobüsle toplu taşımada değişime başladıklarını da bildirdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı