Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Adana'da tefeci çetesi çökertildi

  Murat KİBRİTOĞLU/ADANA, (DHA)
  13 Kasım 2009 - 13:49Son Güncelleme : 13 Kasım 2009 - 13:49

  ADANA'da, yüksek faizle borç para verdikleri çiftçilerin, aldıkları parayı gününde ödeyememeleri durumunda, tarla, ev ve işyerlerini silah zoruyla aldıkları öne sürülen ‘Delibaş Çetesi’, polisin operasyonuyla çökertildi. Şüphelilerin evlerinde çiftçilerin imzaladığı toplam değeri 1 milyon TL'ye yakın çok sayıda senet ele geçirildi.

  Yapılan ihbarları değerlendiren Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, çete lideri olduğu iddia edilen Hadi Delibaş'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişiyi teknik takibe aldı. 1 yıl boyunca yapılan teknik takip sonucu şüphelilerin özellikle Karataş İlçesi'ne bağlı köylerde faaliyet gösterdikleri, burada maddi sıkıntı çeken çiftçilere yüksek faizle borç para vererek, gününde ödeyemeyenlerin mallarını silah zoruyla ellerinden aldıkları belirlendi.

  Köylerde araştırma yapan ekipler, bu konuda çok sayıda mağdur olduğunu belirleyince 10 ayrı eve eş zamanlı operasyon düzenledi. Çete lideri olduğu iddia edilen Hadi Delibaş ile birlikte 12 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda çiftçilerin imzaladığı toplam değeri 1 milyon TL'yi bulan çok sayıda senet ele geçirildi. Şüphelilerin, mallarına zorla aldıkları kişileri, ‘Biz aşiretiz. Çok sayıda öldürdüğümüz adam var’ diyerek korkuttuğu, borcunu geciktiren kişileri de döverek işkence yaptığı iddia edildi. Daha önce iki çiftçinin de aldığı borcu ödeyemeyince, bunalıma girerek intihar ettiği öne sürüldü.

  Polis ele geçirdiği senetlerde ismi bulunan bir çok kişiye ulaşarak, çeteden şikayetçi olup olmayacağını sordu. Ancak bir çok mağdur, şikayetçi olmayacağını söyledi. Polis, bunun üzerine, şikayetçi olan kişilerin verdiği ifadeler kapsamında şüphelileri, Adliye'ye sevk etti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı