Çukurova Haberleri

  Adana'da rekor sıcaklar kavuruyor

  Hürriyet Haber
  08.08.2015 - 01:36 | Son Güncelleme:

  Meteroloji yetkilileri gölgedeki rekor sıcaklığın saat 13.00 itibariyle 40.9 derece, nisbi nem oranının da yüzde 15 olduğunu, hissedilen sıcaklığın 42 derece olduğunu açıkladı. Adana’nın bu mevsimde aynı saatlerde sık sık yaşadığı yüzde 50’lik nem oranı gerçekleşse, hissedilen sıcaklık 59 derece olacaktı.

  Adana’da gece nem oranı yüzde 80’nin üzerine çıkacak, hava sıcaklığı açık alanlarda 26 dereceye düşecek. Ancak beton yapılar gün boyu güneş ışınlarını direk alıp ısındığından konutların içinde gece hissedilen sıcaklık, açık alanların 5-10 derece üstünde olacak ve nem de yüksek olacağı için bunaltıcı geceler görülecek. Çukurova kentlerinden Osmaniye’de öğle saatlerinde gölgede 37-39 derece arasında sıcaklık, yüzde 29 nem kaydedildi. Hissedilen sıcaklığın 45 derece dolayında olduğu bildirildi.

  TARIM İŞÇİLERİ YAKICI SICAKTA ÇALIŞMAYA DEVAM ETTİ

  Bereketli topraklarıyla olduğu kadar ’Sarı sıcağıyla’ ünlü Adana’da, tarım işçileri yakıcı güneş altında tarlada çalışmayı sürdürdü. Merkez Yüreğir İlçesi’ndeki yerfıstığı ekili bir tarlada, çapa yayıp yabancı otları temizleyen tarım işçisi kadınlar, zor olsa da ekmek parası için çalışmak zorunda olduklarını söyledi. Günde 10 saati aşkın bir süre güneş altında çalışan tarım işçileri, "Kimse bu sıcak havada çalışmak istemez ama mecburuz çalışmaya. Başka yapacak bir işimiz zor. Bugün daha sıcak ama ne yapalım" dedi.

  SAĞLIK UYARISI

  Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhsin Akbaba da, sıcaklara karşı vatandaşları uyardı. Mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamasını öneren Prof. Dr. Akbaba, "Güneş altına çıkmak zorunda kalanlar koruyucu krem sürmeli, geniş kenarlıklı şapka takmalı, yeterli sıvı almalı. Klimalı ortamlarda bulunanlar ise vücut dengeleri bozulacağı için güneşe çıkmamaya özen göstermeli" dedi.

  EN SICAK AĞUSTOS 1958’DE

  Öte yandan Meteorolojinin resmi internet sitesinde Adana’da için gölgede 38 derece olarak bildirilen sıcaklık 2 derce artarak 40 dereceye ulaştı. Ayrıca Adana’da Ağustos ayında en sıcak yaz 1958 yılında görüldü. Meteorolojinin kayıtlarına göre 24 Ağustos 1958’de hava sıcaklığı 45.6 derece oldu.

  Etiketler: Havadurumu
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı