« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Adana'da ikinci deneysel maç

Futbolda, 'yüksek ısıya bağlı ani ölümlerin önüne geçilmesi projesi' kapsamında Türkiye Futbol Federasyonu'nun Çukurova ve Ankara Üniversiteleriyle birlikte yürüttüğü deneysel araştırmanın üçüncü ayağında, Adana'da ikinci deneysel maç yapıldı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Muharrem Güler Stadı'ndaki uygulamada, kan örnekleri alınıp, kiloları ölçülen, bellerine ve kollarına elektronik test cihazları takılan Ankara Üniversitesi öğrencileri ile Adana Amatör Küme Takımlarından Maliyespor futbolcuları, ısınma turundan sonra sahaya çıkarak deneysel maça başladı.

Meteoroloji görevlileri de maç öncesinde güneşte ve gölgedeki sıcaklık ile nemi ölçerek, yetkililere bilgi verdi. Sıcaklık, maç öncesi sahada 36.1 derece, nem yüzde 60 olarak ölçülürken, ilerleyen dakikalarda sıcaklık gölgede 36 derece, nem de yüzde 61 olarak belirlendi.

Karşılaşma sırasında, kollarına GPS cihazı takılan öğrencilerin vücut ısı değerleri, görevliler tarafından her 10 dakikada bir saha içine girilerek tespit edildi.

Futbolcuların sağlığı düşünülerek kapsamlı boyutta gerçekleştirilen araştırma çerçevesinde, daha önce nisan ve haziran ayları ile geçen hafta yine Adana'da, Çukurova ve Ankara Üniversiteleri futbolcuları öğle saatlerinde maça çıkmış ve vücut tepkileri kaydedilmişti.

Haziran ayında yapılan çalışmaya UEFA uzmanı Dr. Mogens Kreutzfeld ile FIFA uzmanı Prof. Dr. Ron Maughan da katılmıştı. Türkiye Futbol Federasyonu Sağlık Kurulu'nun gerçekleştirdiği bu çalışmaların sonuçlarının önümüzdeki aylarda FIFA, UEFA ve kamuoyuyla paylaşılacağı bildirildi.

Bunları da Beğenebilirsiniz