Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Adana'da iki patlama: 17 yaralı

  Murat KİBRİTOĞLU- Utku SAĞILIR- Ali GÜLERYÜZ/ADANA, (DHA)
  04.08.2006 - 13:51 | Son Güncelleme:

  Adana'da 10 dakika arayla iki ayrı patlama meydana geldi. Oyakbank şubesinde ve bir polis aracının yakınında meydana gelen patlamalarda 17 kişinin yaralandığı bildirildi.

  Adana'da bir bankadaki patlamayı araştırmak için giden polis ekiplerinin parketmiş araçları arasına konulan parça tesirli bomba patladı. 10 dakika arayla meydana gelen çifte patlamada 2’si ağır 11 polis ile 2 banka görevlisi olmak üzere toplam 17 kişi yaralandı. Yaralılardan 4'ü ayakta tedavi edildi.

  Kentin en işlek yeri olan Alimünif Caddesi Beşocak Meydanı yakınında bulunan Oyakbank Küçüksaat Şubesi ATM’sinde saat 13.00'de patlama meydana geldi. Ses bombasının neden zolduğu patlamayı araştırmak için bankaya gelen polis ekipleri ve gazetecilerin araçlarını park ettiği yaklaşık 15 metre mesafedeki yerde ilk patlamadan 10 dakika sonra ikinci bir patlama daha meydana geldi.

  Parça tesirli olan ikinci bombanın patlaması sonucu ise parketmiş bazı polis araçlarının camları kırıldı, hasar meydana geldi. Hemen yanlarında meydana gelen patlama sonucu Asayiş Ekipleri Grup Amiri başkomiser Ahmet Yener Uysal ve 10 polis ile aralarında banka güvenlik görevlisi ve tezgahtarın da bulunduğu 6 kişi daha yaralandı.

  Olayı takip etmek için patlama yerinde bulunan gazeteciler ve yakındaki vatandaşlar da, aşırı sıcağın da etkisi ile yanlarındaki patlama sonrası şoka girip, geçici işitme kaybı yaşadılar.

  Meslektaşları tarafından polis araçlarıyla Adana Devlet Hastanesi ile Başkent Üniversitesi Seyhan ve Yüreğir Hastaneleri’ne götürülen yaralı polislerden 2’sinin sağlık durumunun ağır olduğu belirtildi. Durumu ağır olan polisler için telsizden kan anonsu yapıldı, polisler meslektaşlarına kan vermek için hastaneye koştu.

  Her iki patlama sırasında yakındaki Kemeraltı Camii’nde cuma ve ardından öğle namazı kılan vatandaşlar, camiyi boşaltarak terketti. İkinci patlamanın ardından polis araçları park edildikleri yerden çekilip, çevrede geniş güvenlik önlemleri alınarak çember oluşturuldu. Şüpheli bulunan araçlar kontrol edilip, çekiciler tarafından bulundukları yerden uzaklaştırıldı. Patlamanın meydana geldiği bankanın önünden geçen, yoğun trafiği bulunan cadde ulaşıma kapandı. Patlama sonrası bankanın ATM’si paramparça oldu, bankanın ve çevredeki birçok işyeri ve yakında park eden otomobillerin camları kırıldı.

  UZAKTAN KUMANDALI MI?

  Çifte patlamaya neden olan bombaların uzaktan kumandayla patlatılmış oldukları iddiası ortaya atıldı. Özellikle polislerin araçlarının bulunduğu yere konulan bombanın cep telefonu kullanılarak uzaktan patlatılmış olabileceği belirtildi. Bu iddialar üzerinde de duran polis, soruşturmayı çok yönlü sürdürürken, bölge güvenlik kordonu altında tutulup, en küçük parçalar ipucu olarak alındı. Şiddetli patlama sonrası bazı parçaların 50 metre uzaklığa kadar fırlaması nedeniyle bölge, patlamanın meydana geldiği banka merkezli olmak üzere yaklaşık 60 metre çaplı bir güvenlik çemberine alındı.

  VALİ KINADI

  Yaralıları hastanede ziyaret eden Adana Valisi Cahit Kıraç, olayı kınayıp, yaralı sayısının 17 olduğunu, 4 yaralının ayakta tedavi edildiğini bildirdi. İkinci bombanın parça tesirli olduğunu anlatan Kıraç, patlama sonucu yaralananlardan 9’unun polis, 2’sinin polis okulu öğrencisi, diğerlerinin de banka görevlisi ve çevredeki vatandaşlar olduğunu söyledi.

  CAN KAYBINI POLİS ARAÇLARI ÖNLEDİ

  İkinci patlamaya neden olan parça tesirli bombanın yoğun bir yaya trafiği de olan caddede çok sayıda can kaybına neden olabileceği, ancak, polis araçlarının kalkan görevi görünce, can kaybının ve yaralı sayısının artmasının önlendiği belirtildi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı