« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Adana'da deneysel maç

Futbolda yüksek ısıya bağlı ani ölümlerin önüne geçilmesi amacıyla Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) Çukurova ve Ankara Üniversiteleriyle birlikte yürüttüğü deneysel araştırmanın üçüncü ayağında Adana'da deneysel maç yapıldı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Muharrem Güler Stadı'nda yapılan deneysel çalışmada, kan örnekleri alınıp, kiloları ölçülen, bellerine ve kollarına elektronik test cihazları takılan ÇÜ öğrencileri ile Adana Amatör Küme Takımlarından Maliyespor futbolcuları, ısınma turundan sonra sahaya çıkarak hakemler nezdinde deneysel maça başladı.

Maç öncesi sahaya çağrılan meteoroloji görevlileri de güneşte ve gölgedeki sıcaklık ile nemi ölçerek, yetkililere bilgi verdi. Sıcaklık maç öncesi sahada 39 derece, nem yüzde 43 olarak ölçülürken, ilerleyen dakikalarda sıcaklık gölgede 36.2 dereceye, nem de yüzde 40'a indi.

Karşılaşma sırasında kollarına GPS cihazı takılan öğrencilerin vücut ısı değerleri, görevliler tarafından her 10 dakikada bir saha içine girilerek tespit edildi. 26 Temmuz Perşembe günü bir deneysel maç daha yapılacağı kaydedildi.
Dünyada ilk kez bu kadar kapsamlı bir şekilde yapılan araştırma çerçevesinde daha önce Nisan ve Haziran aylarında yine Adana'da Çukurova ve Ankara Üniversiteleri futbolcuları öğle saatlerinde futbol maçı oynamış ve vücut tepkileri kaydedilmişti.

Haziran ayında yapılan çalışmaya UEFA uzmanı Dr. Mogens Kreutzfeld ile FIFA uzmanı Prof. Dr. Ron Maughan da katılmıştı. Türkiye Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Lutfi Arıboğan, TFF Sağlık Kurulunun gerçekleştirdiği bu çalışmaların sonuçlarının FIFA, UEFA ve kamuoyuyla paylaşılacağını açıkladı.