Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Adana'da bıçak taşımaya yasak

  DHA
  12 Kasım 2009 - 18:45Son Güncelleme : 12 Kasım 2009 - 18:45

  ADANA'da mesleğin icrası olarak, usulüne uygun satışlar dışında, açık alanda bıçak teşhiri ve satışı ile taşınması yasaklandı.

  Son zamanlarda artış görülen kişiye karşı işlenen suçlarda genellikle kesici ve delici aletlerin kullanıldığının saptandığını bildiren Adana Valisi İlhan Atış, öldürme, yaralama ve yağma suçlarının incelendiğinde yasaya uygun kabul edilip, taşınmasında mahsur görülmeyen bıçak ve benzeri suç aletlerinin de yoğun kullanıldığının dikkat çektiğini söyledi.

  Bıçak taşımanın özenti haline geldiğini ifade eden Vali Atış, yaptığı yazılı açıklamada, şöyle dedi:
  “Özellikle gençler arasında bıçak, kesici ve delici aletlerin taşınmasının bir özenti haline dönüşerek yaygınlaştığı, bunların teşhir edilerek toplumda korku ve paniğe neden olduğu gözlenmektedir. Bu nedenle ilimiz merkezi ve ilçelerde kamu düzeninin ve güvenliğinin sağlanması, kişilere karşı işlenen bıçakla yaralama, öldürme, yağma suçlarının önlenmesi amacıyla, 2521 Sayılı Kanun kapsamında ruhsatlandırılan işyerleri dışında, tek ve çift ağızlı bıçaklar ile saldırı ve savunmada kullanılan her türlü kesici ve delici aletlerin, her nevi bıçak imal ve satışını, mutat meslek ve sanat ittihaz etmiş olan ve gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması şartı ile usulüne uygun olarak satış yapan yerlerin dışında, nerede olursa olsun açık alanlarda, seyyar olarak veya tabla üzerinde sergilenmesi ve satışı yasaklanmıştır.”

  Vali Atış, sanatın icrası için kullanılması zorunlu olan veya ev gereci olarak kullanılan bıçakların nakillerinin bavul, valiz, takım veya el çantalarında, çuval, bez, torba veya ambalajlarda, araçların bagaj veya torpido gözlerinde, ani olaylarda kullanmayı engelleyecek tarzda kağıt veya bezle paketlenmiş halde taşınabileceğini, yasağa uymayanlar hakkında Kabahatlar Kanunu'na göre adli ve idari işlem uygulanacağını sözlerine ekledi.

  Adana Emniyet Müdürlüğü de kentte bir polis memurunun gösteri sırasında bıçaklanarak şehit edilmesi olayı sonrası, kentte bıçak taşımayı sıkı takibe almıştı. Geçen Eylül ayındaki güvenlik toplantısında ele alınan bu uygulama kapsamında 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun çerçevesinde bıçakla savaş yürütülmeye başlanmıştı. Emniyet Müdürü Salih Kesmez de “Bıçak bir efelik timsali veya bir süs eşyası gibi, bir saat, yüzük gibi taşınır oldu. Bıçağı arındırmamız lazım. Kimse kavga etmesin. Ama kavga yapıyorsa yumruğu ile yapsın” demişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı