ADANA HABERLERİ

Adana’ya Özel Havacılık Lisesi Açıldı

IHA
16.09.2015 - 11:29Son Güncelleme :

TÜRKİYE'NİN İLK ÖZEL HAVACILIK LİSESİ ÇUKUROVA SKYJET HAVACILIK LİSESİ, İSTANBUL'DAN SONRA İKİNCİ ŞUBESİNİ ADANA'DA AÇTI.

IHA

Türkiye’nin ilk özel havacılık lisesi Çukurova Skyjet Havacılık Lisesi, İstanbul’dan sonra ikinci şubesini Adana’da açtı. Görüşme yöntemiyle öğrenci kabul eden okulda kayıtlar başladı.
Adana Havalimanı’nın ardından, önümüzdeki süreçte faaliyete geçmesi planlanan Çukurova Uluslararası Havalimanı’nın da hizmete girmesiyle, havacılık sektörü için daha cazip hale geleceği düşünülen bölgede, sektörün nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılamak üzere havacılık lisesi açıldı.
28 Eylül tarihinde eğitim öğretime başlayacak olan Özel Çukurova Skyjet Havacılık Lisesi, üç bölümde faaliyet gösterecek.
İstanbul’da eğitim veren Türkiye’nin ilk özel havacılık lisesinin ikinci şubesini Adana’da açtıklarını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sait Yılmaz, "Havacılık sektöründe ciddi eğitimli personel eksiği var. Bu eksiği gidermek için İstanbul’da ilkini açtığımız liseden sonra Adana’yı seçtik. Adana ve Mersin bölgesi, havacılıkta önemli trafiğin yaşanacağı bir bölge. 4 yıl boyunca burada eğitim görüp kendini geliştiren öğrenciler, kendi topraklarında, çok iyi koşullarda istihdam edilebilecek" diye konuştu.
İlköğretimi bitiren öğrencileri, sözlü mülakatın ardından havacılık lisesine kabul ettiklerini vurgulayan Yılmaz, şunları söyledi:
"Havacılık sektöründen gelen biri olarak, mesleğimizin esası disiplin olduğundan mülakatta buna çok önem veriyoruz. Lisemizden mezun olan öğrencilerimiz 2 yıllık Uçak Teknolojileri, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri ve Lojistik bölümlerine sınavsız geçiş hakkı elde ediyor. 4 yıllık fakülteler için de ek puan avantajları var. Burada 12. sınıfta mezun olan bir öğrenci Advance düzeyde İngilizce öğrenmiş oluyor.”
DEVLETİN EĞİTİME VERDİĞİ DESTEK GEÇERLİ
Adana ile Tarsus arasında D-400 Karayolu üzerinde Yenice bölgesinde açılan okulda kayıtlar başladı. 4 yıl eğitim veren okulda bin öğrenciye hitap edecek fiziki altyapı hazırlandı. Buradan başarıyla mezun olan öğrenciler, sektörün her türlü ihtiyacına cevap verebilecek. Okul yetkilileri devletin verdiği eğitim desteğinin kendi okullarında da geçerli olduğunu, nakille gelecek öğrencilerin de eğitim yardımı almayı sürdüreceğini belirtti.
İstanbul’un ardından ikinci şubeyi Adana’ya açmasının, bir anlamda doğup büyüdüğü topraklara yatırım olduğunu belirten Mehmet Sait Yılmaz, havacılık sektöründe yetişmiş eleman açığının hızla arttığını, mezun olacak gençlerin çok iyi şartlarda iş bulmasının mümkün olacağını söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Adana’ya Özel Havacılık Lisesi Açıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Eylül 2015 tarihinde saat 11 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Adana’ya Özel Havacılık Lisesi Açıldı haberi güncellenecektir.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:06
  • Guneş
   06:41
  • Öğle
   12:35
  • İkindi
   15:43
  • Akşam
   18:08
  • Yatsı
   19:31
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı