ADANA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Adana 'projeler kenti' oluyor

DHA
29.05.2018 - 11:42Son Güncelleme :
DHA

 

ADANA,(DHA)- ADANA Valisi Mahmut Demirtaş, Güney Adana Kalkınma Programı ve SODES kapsamında gerçekleştirilen çalışmalarla Adana’nın 'projeler kenti' olduğunu söyledi.
Adana Valiliği'nce başlatılan Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında bugüne kadar 139 bin 224 öğrenci, öğretmen, vatandaş, engelli ve yardıma muhtaç kişiye ulaşıldı. Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Güney Adana Kalkınma Programı'nın Adana’nın kalkınma stratejisinde bir dönüm noktası olduğunu belirtirken, "Adana Valiliği koordinesinde 11 yürütücü kurum ile 32 ortak ve paydaş tarafından uygulanmakta olan programla uzun vadeli ve çok yönlü bir kalkınma hareketi olarak Mart 2017 tarihinden itibaren Güney Adana bölgesinde yaşayan vatandaşların ve toplumun geniş bir kesiminin hayatlarına dokunmaya başladık. Başarıyla uyguladığımız bu program ile parçadan bütüne gitmek suretiyle ulusal kalkınma hedeflerinin yerine getirilmesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz" dedi.

KELEBEK ETKİSİ YAPACAK
Adana’yı bir proje kenti haline getiren Güney Adana Kalkınma Programı ve SODES çalışmalarına yönelik başlıklarla ilgili değerlendirmede bulunan Vali Mahmut Demirtaş, şunları söyledi:
"Güney Adana bölgesi kozmopolit nüfus yapısı, kültürel çeşitliliği, verimli tarım arazileri ile sıcakkanlı ve çalışkan halkıyla Adana’nın sosyal, kültürel ve ekonomik gelişiminde önemli ve hassas bir rol oynamaktadır. Bu bölgede eğitim kalitesinin yükseltilerek örgün ve yaygın eğitime katılımın arttırılmasının, sağlık hizmetlerine erişimin kolaylaştırılmasının, yoksulluk ve işsizliğin azaltılmasının, sosyal yaşam kalitesinin arttırılmasının, güvenlik ortamının iyileştirilmesinin ve toplumsal bütünleşmenin sağlanarak sosyal uyumun güçlendirilmesinin hem Adana’nın hem de ülkemizin sosyo-ekonomik kalkınmasında bir ‘kelebek etkisi’ yaratacağı bilinen bir gerçektir."

YENİ PROJELERE HAZIRLIK SÜRÜYOR
Güney Adana Kalkınma Programı'nın kelebek etkisindeki ilk kanat çırpışını oluşturduğunu ifade eden Vali Demirtaş,  şunları söyledi:
"Program kapsamında, eğitim, sağlık, sosyal hizmetler, yoksulluk, işsizlik, güvenlik, gençlik ve spor, sosyal uyum, kültür ve turizm, gıda ve tarım ile yaşam kalitesi eksenleri temelinde şekillenen 43 alt proje ile Güney Adana bölgesinde 7’den 70’e tüm vatandaşlarımıza ulaşılması amaçlanmaktadır. Uygulamaya konulduğu günden bu yana, Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında meslek edindirme, istihdam, sosyal yardım, eğitim, seminer, gezi, sanatsal faaliyet, sportif ve sosyal etkinlikler, sağlık taraması,  meslek edindirme, ev ziyareti gibi faaliyetlerle toplamda 139 bin 224 öğrenciye, öğretmene, vatandaşa, engelliye ve yardıma muhtaç kişiye ulaşılmıştır. Çeşitli konularda 23 bin 110 adet kitap, dergi ve eğitici materyalin dağıtımı yapılmıştır. Adana’nın 2023 vizyonu olarak da tanımladığımız Güney Adana Kalkınma Programı, halihazırda yürütülen projeler ile Güney Adana bölgesinde değişimin ve gelişimin temellerini atmaktadır. Program kapsamında hazırlanan strateji ve eylem planı ile uzun vadeli ve katılımcı hedefler belirlenmiştir. Güney Adana Kalkınma Programı’nın Adana’nın kalkınma stratejisinde bir yapıtaşı haline gelmesi amacıyla Adana Valiliği koordinesinde ilgili tüm kurum ve kuruluşlar büyük bir gayretle çalışmalarını sürdürmekte olup program kapsamında 43 projeye ilaveten yeni projelerin hazırlıkları ise devam etmektedir."

FOTOĞRAFLI 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Adana 'projeler kenti' oluyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı