ADANA HABERLERİ

Adana OSB'ye 1200 konutluk uydu kent kuruluyor

DHA
04 Ağustos 2017 - 12:57Son Güncelleme : 04 Ağustos 2017 - 12:57

Adana OSB'ye 1200 konutluk uydu kent kuruluyor

DHA

TÜRKİYE'nin büyüklük ve kapasite bakımından ilk 10 organize sanayi bölgesi arasında yer alan Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB), bünyesinde 'Sanayi Kent' kurulması planlanlaması son aşamaya geldi.

AOSB'ye tahsis edilecek arazide planlanan, ilk etapta yatırım maliyeti 241 milyon TL olan proje ile bin 200 konut yapılması hedefleniyor. İşçisi ve işvereniyle toplamda 4 bin nüfusluk bir yaşam alanı oluşturmayı planladıklarını belirten AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, "Dar gelirli çalışanlara yönelik düşünülen projemiz bölgemize önemli katkı sağlayacak" dedi.
OSB genelinde 407 işletmede istihdam edilen 34 bin kişinin yüzde 80'inin bölge dışından geldiğine değinen Sütcü, kurulacak Sanayi Kent'in, şehir içi trafik yoğunluğunun azaltılmasına, çalışanların bağlılık duygusunun artmasına olanak sağlayacağını, ayrıca ulaşımda geçen zaman kayıplarını minimum düzeye indireceğini söyledi. Kentin üretim ve ihracatının yaklaşık yüzde 50'sini gerçekleştiren bölgenin böyle bir projeye ihtiyacı olduğunu belirten Sütcü, "Coğrafi konumu ve lojistik avantajları sayesinde, yatırımcılar için her zaman önemli bir yatırım alanı olan bölgemiz, Adana'da kayıtlı istihdamın yüzde 12'sini bünyesinde bulunduruyor. İşverenler ve işçilerle gerçekleştirilen ön görüşmelerde detaylıca ele alındığında AOSB yakınına bir Sanayi Kent'in kurulmasının her iki taraf için en optimum çözüm olduğu anlaşılmıştır" dedi.
FİZİBİLİTE ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI
Proje fikrinin Çukurova Kalkınma Ajansı Doğrudan Faaliyet Destek Programı kapsamında desteklenmesiyle Sanayi Kent Projesi fizibilite çalışmalarının tamamlandığını dile getiren Sütcü, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Proje için yatırım ihtiyaç analizi kapsamında hazırlanan anket çalışması üzerinde çalışanlar ve firma yetkilileri ile mevcut durumda yaşanan sorunlar, ihtiyaçlar ve talepler belirlenmiştir. Projenin en önemli çıktısını oluşturacak yatırım fizibilite raporunu oluşturma sürecisinde, Adana ilinin ve AOSB'nin ihtiyaçlarının irdelenmesi ve SWOT-PEST analizlerinin yapılması amacıyla kamu ve özel sektör temsilcileri, akademisyenler ve uzmanların katılım sağladığı bir çalıştay gerçekleştirildi. Bunun sonucunda Sanayi Kent'in kurulması kararlaştırıldı. AOSB'ye tahsis edilecek arazide yapılması planlanan proje ile işçisi, mühendisi ve işvereniyle 4 bin nüfusluk bir yaşam alanı oluşturmayı planlıyoruz."
241 MİLYON TL'LİK YATIRIM
Dar gelirli sanayi çalışanlarına yönelik düşünülen projenin, TOKİ'nin Adana'ya yönelik 2017 yılı çalışma programı ile de son derece uyumlu olduğunu belirten Sütcü, "Toplam 3 etaptan oluşturmayı planladığımız projede ilk etapta toplam yatırım maliyeti 241 milyon TL olacak. Sanayi Kent konutları, lüks sınıfında olmamakla birlikte kaliteli, sağlam ve kullanışlı yapılar olacak. Az katlı yapılar tercih edilecek Sanayi Kent'te parklar, spor alanları, sağlık tesisleri, ticaret merkezi, okul, cami yeri gibi sosyal ve kültürel ihtiyaçların karşılanacağı alanlar da bulunacak" diye konuştu.
1+1, 2+1, 3+1 SEÇENEKLERİ VAR
İşçilere sunulmak üzere 75 ve 85 metrekare 2+1, 100 ve 110 metrekare 3+1 seçeneklerinde 4 farklı konut inşa edileceğini kaydeden Sütcü, "Öte yandan gerçekleştirilen çalıştay neticesinde, işverenlere satılması ve elde edilen katma değerin işçilere sunulacak konutlara indirim olarak yansıtılması niyetiyle 50 metrekareden oluşan 1+1 ve 110 metrekareden oluşan 2+1 ev tiplerinin de 100'er adet olacak şekilde projeye dahil edilmesi kararlaştırılmıştır. Cazip faiz oranlarıyla işçilere 10 yıl, 15 yıl ve 20 yıl vade seçenekleriyle ödeme planları sunmayı hedefliyoruz. Alternatif ödeme planları sunulması, ödeme planlarına işverenlerin işçi lehine 50 ay ödeme yapması koşulunun eklenmesi önerilmektedir" ifadelerini kullandı.

ADANA, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Adana haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Adana haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Adana OSB'ye 1200 konutluk uydu kent kuruluyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:10
  • Guneş
   05:53
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:36
  • Akşam
   19:31
  • Yatsı
   21:01
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı