ADANA HABERLERİ

MERKEZ HABERLERİ

Adana Mimarlar Odası, ‘İyi Kentsel Dönüşüm’ için 2 kitap hazırladı

DHA
09.11.2017 - 14:22Son Güncelleme :
DHA

ADANA,(DHA)- TMMOB Mimarlar Odası Adana Şubesi, Kentsel Dönüşüm konusunda bugüne kadar hazırlanmış bilgileri derlemek ve söz konusu yasa içeriğinin her kesim tarafından anlaşılabilir olmasını sağlamak amacıyla, 'Kentsel Dönüşüm Nedir' ve 'İyi Kentsel Dönüşüm Nasıl Olmalıdır' başlıklı iki kitap hazırladı.
Mimarlar Odası Adana Şubesi'nde basına tanıtılan kitaplar hakkında bilgi veren Oda Başkanı Ozan Tüzün şöyle konuştu:
"Türkiye'de olduğu gibi Adana'da da kentsel dönüşüm kavramı üzerinde birçok tartışma yapılmaktadır. Özellikle 1998 Ceyhan ve 1999 Adapazarı depremlerinden sonra gündeme gelen depreme ve doğal afetlere dayanaklı yapı stokumuzun yetersizliği ve kentlerin büyük yerleşim alanlarında nüfus yoğunluğunun büyük kısmını kapsayan plansız ve depreme dayanaksız yapıların ve yerleşimlerin dönüştürülmesi amacıyla 16.05.2012 tarihli ve 6306 sayılı 'Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun' hazırlanmıştır. Hazırladığımız bu kitapçıklarda kentsel dönüşüm yasası olarak bilinen söz konusu yasa, soru cevap şekline çevrilmiş ve içeriğindeki hususların tamamına yer verilmeye gayret edilmiştir. Kitapçık parsel bazında yapılan dönüşüm uygulamaları üzerinde bir miktar daha fazla durmakta, yol ve yöntemler hakkında daha fazla bilgiler içermektedir. Riskli yapı yenilemelerinin hak sahipleri tarafından yapılmasının yaygınlaşmasının kentlerin geleceği hakkında daha olumlu sonuçlar doğurabileceği kanaatiyle, hak sahiplerinin doğrudan ve öncelikle olarak mimarlara danışmasının hedef alındığı söylenebilir."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Adana Mimarlar Odası, ‘İyi Kentsel Dönüşüm’ için 2 kitap hazırladı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  09 Kasım 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:26
  • Guneş
   07:04
  • Öğle
   12:33
  • İkindi
   15:23
  • Akşam
   17:42
  • Yatsı
   19:08
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı