Gündem Haberleri

  Adana metrosu dualarla açıldı

  Bünyamin YIL/ADANA, (DHA)
  14.05.2010 - 07:12 | Son Güncelleme:

  ADANA'da inşaatına 11 yıl önce başlanan ve önceki Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak tarafından iki kez açılışı yapılan Adana metrosu (Adana Raylı Taşıma Sistemi), bugün düzenlenen törenin ardından hizmete girdi.

  533 milyon dolar dış kaynaklı kredi sağlanıp, 526 milyon 554 bin dolar harcamayla yapımı tamamlanan Adana Metrosu, 100'üncü Yıl- Akıncılar mahalleleri arasında 14 kilometrelik güzergahta dualarla seferlere başladı.

  İçişleri Bakanlığı'nca Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Aytaç Durak tarafından son 2 seçimde art arda deneme seferleri nedeniyle törenler yapılan metronun açılışı, Başkan Vekili Ak Parti'li Mahmut Çelikcan'a kısmet oldu.

  ÇELİKCAN'DAN DURAK'A TEŞEKKÜR

  Yüreğir'deki Akıncılar İstasyonu'nda yapılan sade törende konuşan Çelikcan, Aytaç Durak başta olmak üzere bu projede emeği geçenlere teşekkür ederken 14 kilometrelik güzergaha ilave olarak 9 kilometrelik hattın projelendirildiğini ve metronun Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi’ne ulaşacağını söyledi. Kısa konuşmanın ardından Yüreğir İlçe Müftüsü Lütfi Eker, dua etti. Açılışa katılan Çelikcan, Ak Parti Adana İl Başkanı Mustafa Kebude, belediye çalışanları ve partililer ile vatandaşlar Müftü Eker’in yaptığı duaya hep birlikte “Amin” deyip, Fatiha okudu. Duanın ardından açılışa katılan protokol, 3 koyunun kurban edilmesini izledi.

  Başkan Vekili Çelikcan, İl Başkanı Kebude ve Yüreğir Belediye Başkan Vekili Hıdır Bahçe, metronun açılış kurdelesini alkışlar arasında kesti. Daha sonra hep birlikte metro vagonuna binilip, ilk sefer gerçekleştirilirken, Durak’ın törene davet edilmediği öğrenildi.

  METRO 1 AY ÜCRETSİZ

  Adana Metrosu, açılış nedeniyle bir ay süreyle ücretsiz yolcu taşıyacak. Merkez Çukurova ilçesindeki Ruh Sağlığı Hastanesi CarrefourSA kavşağından başlayıp, Seyhan'dan geçerek Yüreğir Otogarı karşısında Akıncılar istasyonunda sona eren 14 kilometrelik güzergahta 13 istasyonda yolcu taşıyacak olan Adana Metrosu, saatte 80 kilometre hız yapacak, tek yönde seferini 21 dakikada gerçekleştirecek. Ücretsiz uygulamanın ardından vatandaşlar Kentkarlı binişlerle metrodan 1 lira karşılığınca yararlanacak. Otobüslerde de kullanılan Kentkart ile uyumlu şekilde çalışacak metro, belediye otobüsüne binenlere bir saatlik süreçte ücretsiz hizmet verecek.

  BORCU 345 MİLYON LİRA

  Adana Büyükşehir Belediyesi'nin 2009 yılı faaliyet raporunda Adana Metrosu’nun ödenmesi gereken borç miktarı 344 milyon 882 bin lira olarak gösterildi. Hazine garantili dış kaynaklı kredi kullanılarak inşa edilen Adana Metrosu için Adana Büyükşehir Belediyesi’nin İller Bankası ödeneğinden her yüz yüzde 40 oranında kesinti yapılıyor. Adana’nın metro kredisi geri ödemesi öngörülen takvime göre 2023 yılına kadar devam edecek.

  Alarko- Adtranz- ABB konsorsiyumunun yapımını üstlendiği Adana Metrosu'nda günde 660 bin yolcunun taşınması hedefleniyor. 14 kilometrelik çift yönlü güzergahta her biri 311 kişilik toplam 36 vagon sefer yapacak. 3’er vagonlu toplam 12 katar, seferleri saat 07.00- 22.00 arasında gerçekleştirecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı