ADANA HABERLERİ

Adana MEM'de mesleki eğitim tartışıldı

DHA
03.08.2017 - 11:27Son Güncelleme :
DHA

Adana'da Mesleki Eğitim Çalıştayı düsenlendi. Çukurova Neziha Yalvaç Uygulama Otelinde gerçekleşen Çalıştaya Mesleki ve Teknik Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül, İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar,  Şube Müdürü Yaşar Baki Altınbaş, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ömer Oflaz, Mesleki Eğitimden sorumlu Şube Müdürü Beyali Özli,  Belediye temsilcileri, Sivil Toplum Kurumları temsilcileri, Mesleki ve Teknik Liselerin Okul Müdürleri ve öğrencileri katıldı.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ömer Oflaz açış konuşmasında, ” İlimizde 64 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mevcut olup bu liselerimizde toplam 37 bin 971 bin öğrenci mesleki eğitim görmektedir. Bu okullarımızın bünyesinde bulunan 7 mesleki eğitim merkezi ile 5 bağımsız mesleki eğitim merkezimiz faaliyettedir. Yani ilimizde toplam 12 mesleki eğitim merkezimiz bulunmaktadır. Bunlara ek olarak 6 okulumuzun bünyesinde mesleki eğitim kurumu içinde İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurumuna teklif verildi” dedi.

İl Milli Müdürümüz Turan Akpınar’ da konuşmasında şunları söyledi:

“Yeni Türkiye;  hedefleri olan, büyüyen ve gelişen bir ülkedir ve ülkemizin nüfus çoğunluğunu gençler oluşturmaktadır. Genç nüfuslu bir ülke olarak önceliğimiz elbette ki eğitim. Doğru eğitim almış bir nesil, gelişmişliğin en büyük göstergesi olacaktır.” .

Kalifiye eleman yetiştirmenin yolunun mesleki eğitimden geçtiğini ifade eden Akpınar, şöyle devam etti: “Bilim ve teknolojideki gelişmelere paralel olarak hızla gelişen endüstrimizin ihtiyaç duyduğu teknik insan gücünün yetiştirilmesi için öğrencilerimizin mesleki eğitimi tanıması, mesleki eğitim konusunda bilinçlendirilmesi ilgi ve yetenekleri doğrultusunda mesleki eğitime yönlendirilmesi gerekmektedir. Çünkü mesleki eğitim almayan kişiyi piyasada yetiştirmek oldukça zordur. Yani sadece genel lise eğitimi almış insanlarla işgücü verimliliğini arttırmak mümkün değildir.”

Mesleki eğitimde yaşanan temel problemler ve çözüm önerileri; Mesleki ve Teknik Eğitimde yeni yapılan düzenlemelerin yansımaları; Mesleki ve Teknik Eğitimle ilgili farkındalık oluşturmak üzere ilde yapılan ve yapılabilecek çalışmalar; Mesleki ve Teknik Eğitimde okul-sektör işbirliğinin sağlanmasında yapılabilecek çalışmalar konu başlıklarının görüşüldüğü çalıştayda katılımcılar görüş alışverişinde bulundu.

 FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Adana haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Adana haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Adana MEM'de mesleki eğitim tartışıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
29 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:44
 • Guneş
  07:25
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  15:14
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:00
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı