Çukurova Haberleri

  Adana karalığa gömüldü

  CİHAN
  11.12.2014 - 14:41 | Son Güncelleme:

  Elektrik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Mehmet Mak, Adana’da kentin en merkezi yerlerinde 22 saati aşan elektrik kesintisinin vahim olduğunu ifade etti. Mak, "Elektrik kesintilerinin ne zaman olacağı ve ne kadar süreceği kestirilemiyor. Adana karanlığa gömüldü." dedi

  Elektrik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Mak, hava koşullarının elektrik kesintilerine gerekçe gösterilemeyeceğini belirtti. Adana’da özellikle dün yaşanan kent merkezinde 22 saati aşkın süren elektrik kesintileri konusunda açıklama yapan Mak, son günlerde Adana, Mersin, Hatay, Gaziantep ve 10 Aralık Çarşamba günü Adana il merkezinde Ziyapaşa, Gazipaşa ve Atatürk bulvarlarında 22 saati bulan birçok farklı noktada uzun süreli enerji kesintileri yaşandığını aktardı. Zaten bulvar ve caddeleri bile yeterince aydınlatılmayan Adana’nın karanlığa mahkum edildiğini aktaran Mak, "Yaşanan kesintiler hava şartları, arıza gibi gerekçelerle açıklanamayacak kadar vahim düzeydedir. Artık bölgemizde elektrik kesintilerinin ne zaman olacağı ve ne kadar süreceği kestirilememektedir. Yetkili Dağıtım Şirketi Enerjisa, yaşanan sıkıntıları mevcut altyapının iyi olmamasıyla açıklamaktadır. Enerjisa’nın Toroslar EDAŞ’ı devralmasının üzerinden geçen yaklaşık 15 aylık süre zarfında, temel sorunlar tespit edilerek mevcut yapıyı iyileştirecek köklü çözümler halen hayata geçirilmemiştir. Yeterli kalifiye personel olmaması ve işletme yatırımlarının yetersizliği dolayısıyla arızalara zamanında müdahale edilememektedir." açıklamasını yaptı.

  Mehmet Mak açıklamasında ayrıca şu hususları dile getirdi: "EPDK tarafından 21 Aralık 2012 tarihinde yayımlanan Elektrik Dağıtımı ve Perakende Satışına İlişkin Hizmet Kalitesi Yönetmeliği Madde-16’da ‘Bildirimsiz kesintiler için Tablo 9’da belirlenen sınır değerler aşıldığında dağıtım şirketi bu maddede belirlenen esaslar çerçevesinde kullanıcıya başvurusuna gerek duyulmaksızın tazminat öder.’ ifadesi geçmektedir. Enerjisa yönetmelikte belirtilen sınır değerleri aşmış mıdır? EPDK bu konuda ne yapmaktadır? Bugüne kadar dağıtım şirketlerine enerji kesintilerine yönelik cezai işlem uygulamış mıdır? Dağıtım şirketleri kendi bildiklerini okuyup kamuoyuna hesap vermekten uzak bir görüntü sergilemektedir. EPDK, hizmet kalitesini geliştirmek için üzerine düşeni yapmalı, gerekli takip ve kontrolleri yerine getirmelidir. Özelleştirmeler ve serbest piyasa ısrarı sonucunda vardığımız nokta iddia edildiği gibi kaliteli, kesintisiz ve ucuz enerji değil, tersine kalitesiz, arzı sorunlu ve pahalı enerjidir. Elektrik dağıtımı ticari meta olarak görülemez. Bir an önce kamu adına enerji alanına yönelik müdahalelerde bulunulması zorunludur.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı