Ege Haberleri

EGE

  Adana kadar olamadık

  Hürriyet Haber
  17 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 17 Mayıs 2000 - 00:01

  İZMİR'in yılan hikayesine dönen enerji dağıtımı özelleştirmesi artık kabak tadı verdi. En çok isyan da haklı olarak sanayicilerden geliyor, ‘‘İster GEDAŞ, ister SENKOM'a versinler, isterlerse ihaleyi tümüyle iptal edip yeniden açsınlar. Ama şu işi artık bitirsinler’’ deniliyor.

  SANAYİCİLERİN isyanı boşuna değil. Yıllar süren özelleştirme macerası içinde İzmir'in enerji yatırımları çok geride kaldı. TEAŞ ve TEDAŞ'a yıllardır çivi çakılmadı, enerji kalitesi düştü, üretimde aksamalar başladı. Egeli olarak temiz ve kaliteli enerji derdinde olduklarını söyleyen Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Atıl Akkan, yaz aylarında turistik tesisler ve klimaların devreye girmesiyle sorunun daha da vahim hal alacağını hatırlatırken, ‘‘Kendi enerjisini üreten Atatürk Organize Sanayi Bölgesi dışındaki fabrikalar, yaz aylarında 5-6 saatlik kesintilere şimdiden hazırlasın kendini’’ diye uyarıyor.

  AKKAN'ın, giderek büyüyen soruna duyarsız kalmayı sürdüren İzmir milletvekillerine de bir çift sözü var. Adanalı iki milletvekilinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer'le görüşerek TEAŞ'a yatırım için 4.5 trilyon lira ödenek gönderilmesini sağladığını belirtiyor ve ekliyor:

  ‘‘ADANA milletvekilleri 4.5 trilyon lira alabiliyorsa, bizim 22'si iktidar partilerinde olan 24 milletvekilimizin 100 trilyon alması gerekir. Alamıyorlarsa İzmir'e karşı sorumluluk taşımıyorlar demektir. O zaman da o koltukları işgal etmelerinin anlamı yok.’’

  En kolay kredi sağlığa

  ARALARINDA Cem Bakioğlu, Tufan Ünal ve Samim Sivri'nin de yeraldığı bir grup sanayicinin, çok ortaklı şirket modeliyle sağlık sektörüne girmeye hazırlandığını geçtiğimiz aylarda duyurmuştuk.

  BOSTANLI'da aldıkları 10 dönüm araziye sadece İzmir'in değil, Türkiye'nin sayılı tesislerinden birini kurmak için kolları sıvayan sanayiciler, gerekli finansmanı da sağladı. 15 milyon dolarlık ABD kredisi geliyor. Üstelik teminatsız, sadece arsa ipoteği ile verilen bir kredi. Yıllardır iş hayatının içinde olduğunu hatırlatan Bakioğlu, ‘‘Bugüne kadar en kolay kredi bulduğumuz iş hastane oldu’’ diyor. Gerekçesi de belli. Türkiye'de sağlık yatırımlarına olan açlığın yanında, uluslararası rating kuruluşlarının kredi notumuzu yükseltmesinin de payı büyük bu kolaylıkta.

  EVET, işadamları arsa ve para sorununu çözdü, ‘‘Özel Kent Sağlık Hizmetleri AŞ’’ 350 milyar lira başlangıç sermayesi ile kuruldu. Önümüzdeki haftalarda temel atılıp, 14 ayda hasta kabülü başlayacak. Hayırlısı olsun.

  EGS’nin gözü GSM’de

  İZMİR'in çok ortaklı grubu EGS Holding, yeni atılımların arifesinde. Hedef yeni sektörlere yönelmek.

  BU amaçla bilgi teknolojileri ve telekomünikasyon alanında çalışmalarını hızlandıran grup, 5 veya 6'ncı GSM ihalesine katılmak için şimdiden düğmeye bastı. Bu doğrultuda yabancı ortaklarla görüşmelere de başlayan EGS Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Turhan, bununla da yetinmediklerini söylerken, zamana bağlı kalmak kaydıyla Türk Telekom'un özelleştirilmesiyle de ilgili olduklarını açıklıyor.

  Uçurtmalara dikkat

  HAVALARIN ısınmasıyla birlikte geleneksel bahar şenlikleri de başladı. Biz de hemen her yıl geleneksel hale getirdiğimiz uyarımızı bir kez daha tekrarlama ihtiyacı duyuyoruz. Şirketlerden üniversitelere, gönüllü kuruluşlardan özel okullara kadar hemen tüm kuruluşların düzenlediği şenliklerden, özellikle hafta sonları piknik alanlarında bir karış boşluk kalmıyor. Bahar şenliğinin en belirgin özelliği ise uçurtmalar. Gökyüzünde oluşturduğu rengarenk desenlerle gönül okşayan uçurtmalar.

  İYİ de bu keyif zaman zaman büyük acılara dönüşebiliyor. İzmir Valiliği'ne başvuran TEDAŞ Müessese Müdürlüğü, önlem alınması için yardım istedi. TEDAŞ'ın uyarısı çok ciddi. Türkiye genelinde elektrik kullanımının en yüksek olduğu il İzmir'de, son günlerde oluşan elektrik arızalarının en büyük nedeni uçurtmalar. Havai hatlara dolanan uçurtmalar arıza yaratmakla kalmıyor, her an hat altında oynayan çocukların can güvenliğini de tehdit ediyor. Anneler, babalar, öğretmenler, aman dikkat. Elektrik arızalarından vazgeçtik, çocuklarımızı koruyalım.

  GÜNÜN SÖZÜ

  TÜFEKLERDEN FASULYE SIRIĞI YAPALIM. ÖLDÜRMESİN; ÜRETSİN, İŞE YARASIN

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı