ADANA HABERLERİ

Adana Film Festivali'nde 'Babamın Kanatları' filmi damgasın vurdu

DHA
25 Eylül 2016 - 12:58Son Güncelleme : 25 Eylül 2016 - 12:59

Adana Film Festivali'nde 'Babamın Kanatları' filmi damgasın vurdu

DHA

Yusuf BAŞTUĞ- Akif ÖZDEMİR/ ADANA, (DHA)- BU yıl 23'üncüsü düzenlenen 'Adana Uluslararası Film Festivali'nde 'En İyi Film Ödülü'nü Reha Erdem'in yönettiği 'Koca Dünya' filmi aldı. Toplam 18 dalda ödül verilen festivalde, yönetmenliğini Kıvanç Sezer'in üstlendiği 'Babamın Kanatları' filmİ 7 ödül kazandı.
Festivalde ünlü yönetmen Çağan Irmak'ın yanı sıra en iyi oyuncu olmak için yarışan Tuba Büyüküstün, Demet Akbağ ve Cem Yılmaz gibi isimler ödül alamadı. Kısa süre önce yaşamını yitiren Tarık Akan'a adanan 'Tarık Akan En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü Menderes Samancılar alırken, 'Türkan Şoray En İyi Kadın Oyuncu Ödülü' de Gizem Erdem'in oldu. Ödül alamayan Cem Yılmaz'ın esprileri katılımcıları güldürdü.
KIRMIZI HALIDA YÜRÜDÜLER
Bu yıl adındaki 'Altın Koza' ibaresi çıkarılan Adana Uluslararası Film Festivali'n büyük ödül töreni, dün akşam saatlerinde Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi'nde düzenlendi. Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Hüseyin Sözlü, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Enver Arslan, çok sayıda oyuncu ve sinemacının ilgi gösterdiği törende, kırmızı halıda yürüyen özellikle kadın konuklar şıklıklarıyla öne çıktı.
DRONE ŞAŞIRTTI
Gecenin sunuculuğunu Ceyda Düvenci ve Cem Davran yaparken, sanatçı Zuhal Olcay, piyanist Selim Atakan ile birlikte sevilen şarkılarını söyledi. Törende Cem Yılmaz, Demet Akbağ, Yetkin Dikinciler, Tuba Büyüküstün, Menderes Samancılar ve Yüksel Aksu gibi isimler büyük ilgi gördü. Cem Yılmaz'ın beraber oturduğu ve başrolünü üstlendiği 'İftarlık Gazoz' filmini yöneten Yüksel Aksu ile sürekli sohbet edip gülmedi. Törenin yapıldığı salonda yapım ve canlı yayın ekiplerinin havadan görüntü almak için kullandığı ve 'Drone' adı verilen kameralı küçük hava aracının uçurulması görenleri şaşırttı. Konuk ve sunucular uzun süre dronenin salonda uçuşunu izledi.
"KESİNTİ OLMAYACAK"
Yaklaşık 2 bin kişilik salonun tamamen dolduğu törende konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, geçen yıl şehitler nedeniyle bir kısmı yapılamayan festivalin bundan sonra kesintisiz sürmesi için çalışacaklarını söyledi. Adana Valisi Mahmut Demirtaş da, konuklara teşekkür edip sanat ve sanatçıya hep destek olacaklarını anlattı. Cem Yılmaz'ın esprileriyle katılımcıları güldürdüğü törende ilk olarak Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Film Yarışması'nda başarı gösteren film ve ekiplerine ödülleri verildi. Törene katılan Yılmaz Güney'in kızı Elif Güney Pütün, babasına ait bir yazıyı okuyarak herkese teşekkür etti. Adana konulu senaryo yarışmasında adına ikincilik ödülü konulan Muzaffer İzgü ise memleketi Adana ile ilgili yaptığı konuşmayla herkesi güldürdü.
12 FİLM YARIŞTI
Sinema ve sanat dünyasının önemli isimlerinin yer aldığı ve 12 filmin yarıştığı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nın jüri başkanlığını ünlü yönetmen ve senaryo yazarı Tayfun Pirselimoğlu yaptı. Jüride ayrıca yönetmen Emin Alper, görüntü yönetmeni Türksoy Gölebeyi ve oyuncular; Hatice Aslan ile Muhammet Uzuner görev yaptı. Festivalin en önemli ayağı olarak gösterilen 'Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda, Erhan Tuncer'in 'Ağustos Böcekleri ve Karıncalar', Mehmet Can Mertoğlu'nun 'Albüm', Kıvanç Sezer'in 'Babamın Kanatları', Handan Öztürk'ün 'Bana Git De', Hiner Saleem'in 'Dar Elbise', Çağdaş Çağrı'nın 'Geçmiş', Yüksel Aksu'nun 'İftarlık Gazoz', Reha Erdem'in 'Koca Dünya', Güven Beklen'in 'Mehmet Salih', Çağan Irmak'ın 'Nadide Hayat', Derviş Zaim'in 'Rüya' ve Cemil Ağacıkoğlu'nun 'Tarla' adlı eserleri yarıştı.
FESTİVALDE NELER OLDU?
Festivalin Onur Ödülleri bu yıl usta oyuncular Ayla Algan ve Murat Soydan ile yazar Osman Şahin'e verildi. Festivalin gösterim bölümünde, son 1 yıl içinde dünyanın çeşitli festivallerinden ödüller alan eçkin eserlerin Türkiye prömiyerleri, Adana'da yapıldı. Festival boyunca uzun ve kısa metraj filmler ile belgesellerden oluşan 250 film, 636 gösterimle izleyiciyle buluştu. Festival haftası boyunca Eski Türk Filmleri Afişleri ve 45'likler Sergisi, Türk Sineması'nın Yüzleri Sergisi ve Film Afişleri Sergisi sanatseverlerin ilgisini gördü. Festivalde geleneksel kısa film atölyesi de gerçekleştirildi. '23'üncü Uluslararası Adana Film Festivali' ödülleri şöyle dağıtıldı:
ÖĞRENCİ FİLMLERİ YARIŞMASI
Belgesel Jüri Özel Ödülü: 'Baba Usta- Mezar İşleri Yapılır' - Yönetmen: Abdurrahman Baştuğ ve Özgün Kabakçıoğlu
Kurmaca Jüri Özel Ödülü: 'En Yeni Gerçekçilik' Yönetmen: Mehmet Ali Sevimli
En İyi Belgesel Film: 'Müsahip' Yönetmen: İbrahim Aybek ve Eren Bektaş
En İyi Canlandırma Film: 'Nefretin Üvey Evlatlarıyız' Yönetmen: Metin Vatansever
En İyi Deneysel Film: 'Kes-me' Yönetmen: Aysu Uğur
En İyi Kurmaca Film: '7 Santimetre' Yönetmen: Metehan Şereflioğlu
AKDENİZ ÜLKELERİ KISA FİLM YARIŞMASI
Canlandırma Film Jüri Özel Ödülü: 'Noevus' (Noevus) Yönetmen: Samuel Yal (Fransa)
Deneysel Film Jüri Özel Ödülü: 'The Asfalt' (Asfalt) Yönetmen: Süleyman Demirel (Türkiye)
Kurmaca Film Jüri Özel Ödülü: 'Daughter Of The Bride' (Gelinin Kızı) Yönetmen: Tamar Rudoy (İsrail)
En İyi Belgesel Film Ödülü: 'Fatima' (Fatima) Yönetmen: Nina Khada (Fransa)
En İyi Canlandırma Film Ödülü: 'Ghost Town' (Hayalet Şehir) Yönetmen: Marko Djeska (Hırvatistan)
En İyi Deneysel Film Ödülü: 'Blood Brothers' (Kan Kardeşler) Yönetmen: Marco Espirito ve Santo Miguel Coimbra (Portekiz)
En İyi Kurmaca Film Ödülü: 'The Silence' (Sessizlik) Yönetmen: Ali Asgari ve Famoosh Samadi (Fransa-İtalya)
ADANA KONULU SENARYO YARIŞMASI
Muzaffer İzgü Üçüncülük Ödülü: 'Allah'ın Adamı' (Atay Sözer)
Yaşar Kemal İkincilik Ödülü: 'İğne Deliği' (Nuri Gürdil - Fadim Koçak)
Orhan Kemal Birincilik Ödülü: 'Tabana Kuvvet' (Onur Dur)
ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ
SİYAD En İyi Film Ödülü: 'Babamın Kanatları' (Kıvanç Sezer)
Film- Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Reha Erdem (Koca Dünya)
Umut Veren Genç Erkek Oyuncu: Ilgaz Kocatürk (Tarla)
Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu: Ecem Uzun (Koca Dünya)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Musap Ekici (Babamın Kanatları)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Kübra Kip (Babamın Kanatları)
En İyi Müzik Ödülü: Bajar (Babamın Kanatları)
En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Meral Efe-Yunus Emre Yurtseven (Albüm)
En İyi Kurgu Ödülü: Umut Sakallıoğlu (Babamın Kanatları)
En İyi Görüntü Yönetmeni: Florent Herry (Koca Dünya)
Tarık Akan En İyi Erkek Oyuncu: Menderes Samancılar (Babamın Kanatları)
En İyi Kadın Oyuncu: Gizem Erdem (Rüya)
Jüri Özel Ödülü: Tarla (Cemil Ağacıkoğlu)
En İyi Senaryo: Mehmet Can Mertoğlu (Albüm)
Adana İzleyici Ödülü: Yüksel Aksu (İftarlık Gazoz)
En İyi Yönetmen Ödülü: Mehmet Can Mertoğlu (Albüm)
Yılmaz Güney Ödülü: 'Babamın Kanatları' (Kıvanç Sezer)
En İyi Film Ödülü: Koca Dünya (Reha Erdem)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Adana Film Festivali'nde 'Babamın Kanatları' filmi damgasın vurdu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Eylül 2016 tarihinde saat 12 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Adana Film Festivali'nde 'Babamın Kanatları' filmi damgasın vurdu haberi güncellenecektir.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Temmuz 2017, Cuma
  • İmsak
   03:32
  • Guneş
   05:28
  • Öğle
   12:56
  • İkindi
   16:46
  • Akşam
   20:03
  • Yatsı
   21:44
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı