ADANA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Adana ekonomisi masaya yatırıldı

DHA
30.07.2017 - 13:10Son Güncelleme :
DHA

ADANA Valisi Mahmut Demirtaş başkanlığında, iş dünyası temsilcilerinin katılımı ile Ekonomi Değerlendirme Toplantısı düzenlendi.
Valilikte düzenlenen toplantıya Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Lutfi Altunsu, Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği  Başkanı Nihat Sözütek, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile işadamları katıldı.
Toplantının açılışında konuşan Vali Mahmut Demirtaş, Adana'nın her anlamda gelişmesi için vatandaşların ve kurumların öneri ve isteklerine hassasiyet gösterdiklerini söyledi.
Bu yıl içinde, 'Vatandaşla Buluşma' başlığında muhtarlarla ve vatandaşlarla düzenli bir biçimde bir araya geldiklerini dile getiren Vali Demirtaş, "Vatandaşlarımızın sorunlarını dinleyip çözüm bulmaya gayret gösterdik.  'Vatandaşla Buluşma' toplantılarının benzerlerini, iş ve çalışma hayatının temsilcileri ile her zeminde gerçekleştirme gayreti içerisinde olduk. 2017 yılında kurum temsilcileri ile ekonomiyi ilgilendiren 50'ye yakın toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantılarla, iş dünyamızın kıymetli temsilcilerini, aynı masa etrafında toplayıp ekonomik koordinasyonu sağlamayı amaçladık. Bu toplantıların sonuçlarını ve 6 aylık genel değerlendirmemizi yapmak üzere bugün bir araya geldik" dedi.
KRİZ, TEŞVİK PAKETLERİ VE DÜZENLEMELERLE BERTARAF EDİLDİ
Vali Demirtaş, son 15 yılda ülke ekonomisinin gösterdiği performansın, içerden ve dışarıdan birçok kez baskı altına alınmaya çalışıldığını belirterek şöyle devam etti:
"Son olarak 15 Temmuz darbe girişimi, Türkiye ekonomisini kriz ortamına sürüklemeyi amaçlamış, ancak hükümetimizin aldığı tedbirler, teşvik paketleri ve düzenlemelerle bertaraf edilmiştir. 2016 yılı sonunda, Çukurova Kalkınma Ajansı koordinasyonunda tüm paydaşların görüşü alınarak, 'Yatırım Destek ve Tanıtım Strateji Belgesi' oluşturulmuştur. Bu belge ile ilimizin yatırım, destek ve tanıtımına ilişkin gündemi somutlaştırılmıştır. Somutlaştırılan yatırım ve desteklerin takibi ve ihtiyaç varsa koordinasyonu üzerinde de hassasiyet gösterilmesini tüm paydaşlardan beklediğimi özellikle ifade etmeliyim. Zira bu, memleket meselesidir. Tüm kesimler, elini taşın altına koymak zorundadır. Bildiğiniz gibi kamu yatırımlarının takibini, il koordinasyon kurulu eliyle yapmaktayız. Kamu yatırımları dışındaki faaliyetlerin koordinasyonunu ise bugün ve sonrasında düzenli olarak gerçekleştireceğimiz ekonomi değerlendirme toplantıları ile sağlayacağız."
LEZZET FESTİVALİ DÜZENLENECEK
Ocak ayında gerçekleştirdikleri geniş katılımlı toplantıda, yatırım altyapısına ilişkin faaliyetlerin ön plana çıktığını hatırlatan Vali Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ceyhan Enerji İhtisas Bölgesi, Ceyhan OSB, Hacı Sabancı OSB'nin genişlemesi gibi konularla birlikte, Gıda OSB, Tarım OSB ve Ayakkabıcılar Sitesi gibi yeni konular gündeme gelmişti. Geçen bu süre zarfında bu konularla ilgili önemli aşamalar kaydedilmiştir. Alt yapı faaliyetleri dışında, beşeri sermayenin geliştirilmesi, yatırım tanıtımı, AR-GE ve İnovasyon, girişimcilik ve bürokrasiye yönelik faaliyetlerde önemli gelişmeler yaşandı. Ayrıca gastronomi turizmine yönelik çalışmalar, yeni girişimcilerin ortaya çıkması, üniversite öğrencilerinin sanayide staj yaparak nitelikli iş gücü oluşturması bizim de üzerinde durduğumuz konular arasındadır. Öte yandan Adana'nın bir lezzet kenti olması için de çalışmalarımız olacak. Ekim ayında Valilik himayesinde ilgili kesimlerle birlikte, bir lezzet festivali yapmayı planladığımızı buradan duyurmak isterim. Adana, bu yıl "Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı'na dahil edildi. Başvuru için kısa bir süre olmasına rağmen 108 proje başvurusu aldık. Bugün konuşacağımız birçok faaliyetin de bu kapsamda projelendirildiğini gördük. Bu, Adana'da önemli bir proje kapasitesi olduğunu da bizlere gösterdi. Projelerin bir kısmı bütçe kısıtlı nedeniyle geçmeyebilir. Ancak elimizde projeler olduktan sonra yeni kaynaklar, yeni fonlar mutlaka bulunacaktır,"
GÜNEY ADANA KALKINMA PROJESİ'NE ÖNEM VERİYORUZ
Vali Demirtaş, Cazibe Merkezlerini Destekleme Programına değinerek, "Adana için fevkalade önemsediğim, üzerinde hassasiyetle durduğum, 'Güney Adana Kalkınma Projesi'ne ayrı bir parantez açmak istiyorum. Yaklaşık 464 bin nüfusu barındıran Güney Adana, Türkiye'deki 38 ilden daha büyük bir nüfus hacmini barındırmaktadır. Bu sebeple, 'Güney Adana Kalkınma Projesi', bölgenin sosyal, ekonomik ve kültürel olarak kalkınmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Proje, Güney Adana bölgesinde eşzamanlı olarak hayata geçecek ve güçlü bir ortaklık yapısına sahip çatı proje ile bu proje kapsamında 38 alt proje fikrini barındırmaktadır.  Proje fikirleri geliştirilirken Güney Adana'da eğitim, sağlık, yoksulluk, güvenlik ve sosyal bütünleşme olmak üzere beş eksende sorunlar ve ihtiyaçlar tespit edilmiştir. Projeler, yürütücü kurumların öz kaynakları ile SODES fon kaynaklarını değerlendirmeye yönelik esneklikte olgunlaştırılmaktadır. Projelerde yer alan faaliyetler, belediyeler, ticaret ve sanayi odaları, STK'lar gibi kentimizin önemli aktörlerince yürütülecektir."

ADANA, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Adana ekonomisi masaya yatırıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:54
 • Guneş
  07:37
 • Öğle
  12:43
 • İkindi
  15:15
 • Akşam
  17:30
 • Yatsı
  19:01
Sayfa Başı