Dünya Haberleri

  Adana’dan Hollanda’da parti başkan yardımcılığına

  Ünal ÖZTÜRK / ROTTERDAM
  20.03.2005 - 01:19 | Son Güncelleme:

  Hollanda Parlamentosu’nun muhalefet kanadında yer alan Yeşil Sol Partisi’nin kongresinde genel başkan yardımcılığına getirilen 44 yaşındaki Nevin Özütok Avrupa’da bir ilke imza attı.

  AB-Türkiye Karma Parlamenterler Komisyonu Başkanı Joost Lagendijk’in partisinden geçen şubatta gelen teklif sonrası dün yapılan kongrede yarışa katılan Özütok’u Genel Başkan Yardımcılığı ile Tanıtım ve Kampanya Sekreterliği’ne getiren delegeler ‘liderliğe hazırlan’ mesajı verdiler.

  SENDİKACI 1998 yerel seçimlerinde adım attığı Amsterdam Anakent Belediye Meclisi’ne 2002’de ‘ülke genelinde adına en çok tercih oyu alan Türk’ unvanıyla 2’nci kez girme başarısını gösteren Adanalı Nevin Özütok, ülkenin en büyük işçi sendikaları konfederasyonu FNV’nin Taşımacılık Sendikası’ndaki görevinin yoğunluğundan dolayı 2003’te siyasete veda etmişti. Bugüne kadar bir türlü gerçekleştirilemeyen çıkışı 2007 seçimlerine ‘entel’ kimliğinden sıyrılıp ‘halkla bütünleşerek’ yakalamayı hedefleyen Yeşil Sol (GL), ‘Bir dönem daha’ diyen Genel Başkan Herman Meijer’in karşısına değişim yanlısı Özütok’u çıkarmıştı.

  2 GÖREV BİRDEN

  Özütok
  , 4 aday arasında yapılan Genel Başkan Yardımcılığı yarışını 297 delegeden gelen destekle önde tamamladı. Özütok, 400 oyla da Tanıtım ve Kampanya Sekreteryası’nın başına getirildi. Özütok, ‘Gereken mesajı aldım. İki yıl sonraki seçimlere de adayım’ dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı