Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Adana’da hayvanlara kene ilaçlaması

  Abdullah YANGIN/ADANA, (DHA)
  27 Temmuz 2007 - 14:23Son Güncelleme : 27 Temmuz 2007 - 14:23

  ADANA’da Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı (KKKA) taşıyıcısı kenelerle mücadele çalışması başlatıldı. 10 günde 142 bin hayvanın ilaçlanacağı açıklandı.

  Merkez Yüreğir İlçesi’ne bağlı Ayvalı Köyü’nde muhtar Adnan Doğan’ın çiftliğinde çalışmayla ilgili bilgi veren İl Tarım Müdürü Abdullah Keskin, ilaçların nasıl uygulanacağını tatbiki olarak gösterdi. Bakanlığın ilaçları ücretsiz gönderdiğini açıklayan Keskin, 10 gün sürecek uygulama çerçevesinde 45 veterinerin görev yapacağını, toplam 142 bin büyükbaş ve erkek küçükbaş hayvanın ilaçlanacağını, 6 hafta aradan sonra ikinci ilaçlamanın uygulanacağı söyledi.
  Keskin, bakanlığın ilaçları gönderdiği 36 stratejik ilden birinin Adana olduğunu, ilaçlama sayesinde hayvanlara kenenin bulaşmasını ve zarar vermesinin önleneceği belirterek, şunları söyledi:
  “Dünyada 850 kene türü tespit edilmiş. Bunun 30’a yakınının ülkemizde olduğu ortaya çıkmıştır. Bakanlığımız, Adana ve ilçelerindeki hayvanların ilaçlanması için 100 bin YTL’lik ilaç gönderdi. Keneyle ciddi manada mücadele ediyoruz. Büyük baş hayvanların tamamı, küçükbaş hayvanların da tekelerini ilaçlayacağız. Veterinerlerimizin izinlerini kaldırdık. Yeterli sayıda ekibimiz var. İlaçlamayı hayvanların sırt tarafına dökerek yapıyoruz. Bu sistematik bir ilaç olduğu için hayvanın vücuduna geçiyor. Kene hayvana geçse bile ilaç sayesinde zarar veremeden ölüyor” diye konuştu. Keskin, kene nedeniyle Adana’da KKKA’dan ölüm vakası yaşanmadığını sözlerine ekledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı