Gündem Haberleri

  Adana’da belediye başkanlığı kördüğüm

  Bünyamin YIL - Mehmet KAYMAK / DHA
  25.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanlığı’nca hakkında açılan soruşturmalar nedeniyle Aytaç Durak’ın görevden alınmasının ardından Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilliği’ne seçilen AK Partili Mahmut Çelikcan’ın, kendisi hakkında ilgili 2’nci İdare Mahkemesi’nin verdiği ‘yürütmeyi durdurma’ kararına yaptığı itirazı, Adana Bölge İdare Mahkemesi reddetti.

  Böylece AK Partili Çelikcan’ın başkan vekilliği görevi sona erdi. Yüreğir Belediye Başkanı Çelikcan, tartışmalar sonrasında başkanvekili seçilmiş ancak Adana Barosu’na kayıtlı Avukat Yusuf Akıncı, ilçe belediye başkanlarının büyükşehir belediyesinde başkanvekili olamayacağı iddiasıyla seçimin iptali istemiyle 2’nci İdare Mahkemesi’nde dava açmıştı. Mahmut Çelikcan’ın yerine Meclis Başkanvekili Mustafa Tuncel’in dava kesinleşinceye kadar bu görevi sürdüreceği belirtiliyor. Aytaç Durak’ın görevden alınma süresi ise 29 Mayıs’ta sona eriyor. İçişleri Bakanlığı’nın bu kararı uzatıp, uzatmayacağı belli değil.
  Yargı kararı sonrasında Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nin feshi de tartışılmaya başlandı. Bazı hukukçular ve meclis üyeleri, meclisin süresi içinde başkanvekili seçimi yapamamış sayılacağını ve Meclis’in feshinin gündeme geleceğini iddia ediyor. Aynı çevreler, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin doğal üyeleri olan ilçe belediye başkanlarının görevlerine Danıştay kararıyla son verilebileceğini ifade ediyor. Bu gerçekleşirse Adana’nın merkez ilçe belediye başkanlıkları için yeniden seçim yapılması gündeme gelecek.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı