ADANA HABERLERİ

Adana Cumhuiyet Başsavcısı Ali Yeldan’dan Yeni Adli Yıl Mesajı

IHA
01.09.2015 - 10:34Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ADANA

IHA

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, 2015-2016 adli yılının, her türlü şiddetin son bulduğu, tüm hak ve özgürlüklerin hayata geçirildiği, barış içinde hukukun vuku bulduğu bir yıl olması temennisinde bulundu.
Yeldan, yeni adli yılı açılışı nedeniyle yayımladığı mesajında, toplumların devlet kurma talebinin adalete bağlı olarak geliştiğini belirterek, “Adalet; toplum, devlet ve birey arasında en temel ve en gerçekçi bağdır. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk, bu durumu ’İstiklal, istikbal, hürriyet; her şey adaletle kaimdir’ sözleriyle ifade etmiştir” dedi.
Son günlerde artan terör saldırılarının ülkenin milli birlik ve beraberliğini bozamayacağına dikkat çeken Başsavcı Ali Yeldan, "Özellikle son zamanlarda terör örgütlerinin, ülkemizin birlik ve bütünlüğünü bozmaya yönelik eylemlerini arttırdıkları gözlemlenmektedir. Şu iyice bilinmelidir ki; terörü ve terörün kirli yöntemlerini kullananlar asla amaçlarına ulaşamayacaktır. Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti, ülkesine ve milletine yönelik tüm tehlikeleri bertaraf ederek halkımızın huzur ve güvenliği her ne pahasına olursa olsun koruyacak, hukuk kuralları hakim kılınarak kamu düzeni ve güvenliği sağlanacaktır. Özellikle terör örgütleri kendi amaçlarına ulaşmak için ilimizde çocukları ön plana sürmekte, onları istismar ettikleri gözlenmektedir. Bu bağlamda, son günlerde yaşanan terör olaylarıyla ilgili ilimizde, bölücü ve radikal dinci terör örgütleriyle bağlantılı, örgüt adına eylemlere katılan toplam 172 şüpheli yakalanmış, bunlardan 42’si tutuklanmış, 80 kişi ise adli kontrol altına alınmıştır. Bu durum karşısında tüm anne ve babaların çocuklarına sahip çıkmaları, onların geleceği, kendi ikballeri için hiç çekinmeden teröre karşı çıkmalı, eli kanlı örgüte karşı dikkatli davranmalıdırlar" ifadelerini kullandı.
Adana’da kamu kurum ve kuruluşlarıyla koordineli çalışmalar yaptıklarını belirten Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, bölge halkına daha hızlı hizmet sunmak, daha verimli çalışmak ve yargının iş yükünü azaltmak amacıyla çeşitli projeler hazırladıklarını belirtti. Yeldan, bu kapsamda Cumhuriyet Başsavcılığı’na bağlı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesindeki hükümlü ve eski hükümlülerin topluma kazandırılması, istihdam sağlanması, sosyal faaliyette bulunmalarını sağlamak, eğitim ve iyileştirme faaliyetleri kapsamında rehabilite edilmelerine yardımcı olmak amacıyla birçok örnek çalışma ve faaliyetler yapıldığını kaydetti. Büyükşehir ve ilçe belediyeleri, müftülük, Milli Eğitim Müdürlüğü gibi birçok kamu kurum ve kuruluşuyla koordineli çalışmalar yapıldığını bildiren Başsavcı Ali Yeldan, şöyle devam etti:
"Bu kapsamda hükümlüler korosu oluşturduk. Ayrıca, ihtiyaç sahibi hükümlü ve yakınlarına elektrikli bisiklet dağıtımı yaptık. Haklarında kamuya ücretsiz olarak çalışma cezaları verilen hükümlüleri, kentteki okulların, camilerin boya-badana ile çevre düzenlemeleri, tamir, tadilat ve temizlik işlerinde görevlendirerek cezalarını topluma hizmetle çekmelerini sağlıyoruz. Bu çalışmalarımız daha da büyüyerek yeni adli yılda devam edeceğini vurgulamak istiyorum."
Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Adana Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda da onlarca iş dalında hükümlülere eğitim verilerek meslek sahibi yapıldığını ve tarımdan sanayi ürünlerine, el işinden sanatsal çalışmalara birçok dalda üretim gerçekleştirildiğini kaydetti. Hükümlülerin, ‘Kanatlı Kozalak’ adıyla yaptıkları kuş figürlerinin, kısa sürede bölgenin simgeleri arasında yer aldığını aktaran Başsavcı Yeldan, ayrıca İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde görevi başında şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın adını taşıyan cami inşaatında, açık cezaevindeki hükümlülerin gönüllü olarak görev aldığını vurguladı.
1.5 yılı aşkın süredir görev yaptığı Adana’da uyuşturucu mücadelede önemli yol kat ettiklerini belirten Başsavcı Ali Yeldan, yeni adli yılda da son dönemde hızla artan ve toplumun kanayan yarası haline gelen bu konuya yoğunlaşacaklarını belirtti. Yeldan şunları kaydetti:
"Kentimizde bu yılın ilk 8 ayında uyuşturucu ticareti suçundan bin 612 kişi hakkında işlem yapılmış, 663 kişi tutuklanmıştır. Operasyonlarda 2 ton 119 kilogram esrar maddesi, 74 kilo eroin ve çeşitli türlerde uyuşturucu hap ve maddeler ele geçirilmiştir. Yine ’Uyuşturucu madde kullanma’ suçundan bin 909 kişi hakkında adli işlem yapılmıştır. Son günlerde kullanımı artan sentetik uyuşturucu başta olmak üzere uyuşturucu kullanımını önlemek amacıyla bu konuda en bir merkez kurulmasına ilişkin çalışmalarımız da devam etmektedir."
Türkiye’nin 3’üncü büyük adliyesi konumunda projelendirilen yeni Adana Adalet Sarayı inşaatının da devam ettiğini bildiren Başsavcı Ali Yeldan, Yargıtay ile ilk derece mahkemeleri arasında kurulacak üst derece mahkemesi olan Bölge Adliye Mahkemesi binası inşaatında da sona yaklaşıldığını kaydetti. Yapımı devam eden iki adliye inşaatının yanı sıra, hali hazırda Adana Adliyesi olarak vatandaşlara 4 ayrı binada hizmet verdiklerini, adliyede 81 Cumhuriyet Savcısı ile 133 hakim ve bin 128 personelin görev yaptığını belirten Başsavcı Yeldan, mart ayında ana bina giriş katında faaliyete geçen Ön Büro ve Danışma Masası ile vatandaşların kapı kapı dolaşmadan tek bir birimden işlemlerini yapmalarını ve hızlı bir şekilde danışma hizmeti almalarını sağladıklarını bildirdi. Vatandaşların işlemlerinin önemli bir kısmını bu birimde yapabildiğine dikkat çeken Yeldan, her bir işlem süresinin ortalama 3 dakika olarak gerçekleştiğini vurguladı.
Yeni adli yılda Adana Adliyesi olarak Adana’ya yakışır adalet hizmeti sunmak, adliyeyi, bölge ve ülkenin en saygın adliyeleri arasındaki yer almasını sağlamak için gayret göstereceklerini bildiren Yeldan, “Yeni adli yılın ülkemiz ve kentimize hayırlı olmasını diliyorum. Terör olaylarında yaşamını yitiren şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı dilerken, yeni adli yılın yargının mevcut sorunlarının çözüldüğü, isabetli ve adil kararların verildiği, kararların toplumun her kesiminin vicdanında karşılık bulduğu, adalete olan inanç ve güvenin güçlendiği bir yıl olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Adana Cumhuiyet Başsavcısı Ali Yeldan’dan Yeni Adli Yıl Mesajı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Eylül 2015 tarihinde saat 10 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Adana Cumhuiyet Başsavcısı Ali Yeldan’dan Yeni Adli Yıl Mesajı haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

02 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:46
 • Guneş
  07:27
 • Öğle
  12:39
 • İkindi
  15:14
 • Akşam
  17:30
 • Yatsı
  18:59
Sayfa Başı