ADANA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Doğru: Tarım Kredi Kooperatifleri’nin yenilenmeye ihtiyacı var

DHA
05.06.2018 - 10:39Son Güncelleme :
DHA

ADANA,(DHA) - ADANA Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, çiftçiler için çok önemli bir kuruluş olan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nin organizasyonunda yenilenmeye gidilmesi gerektiğini söyledi. 
Tarım Kredi Kooperatifleri’nin üreticilere çok önemli destekler sağladığını ifade eden Doğru, “Bu kuruluşta (nakliye ve hamaliye giderleri hariç) aynı markalı üre gübresinin kilosu 1 lira 30 kuruş. Her hangi bir gübre bayinde (nakliye ve hamaliye dahil) 1 lira 26 kuruş. Kooperatifçilik, bütün girdilerin ortak alınarak; ortak almanın getirdiği güç ve sinerji ile fiyatları aşağıya çekmek, üretim maliyetlerini de azaltarak karlılığı arttırmak için oluşmuş bir birlikteliktir” dedi.
“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK GÜBRE ALICISI”
Türkiye’de tüketilen gübrenin yaklaşık yüzde 35’inin Tarım Kredi Kooperatifleri’nin üzerinden pazarlandığını belirten Doğru, “Bu kuruluş, Türkiye’nin en büyük gübre alıcısı konumunda, çok büyük bir güçtür. O zaman pazarlığı ve organizasyonu daha iyi yapıp, gübre fiyatlarını aşağıya çekebilir. Böylece sektördeki diğer gübre fiyatlarını da regüle eder. Ama gerçek fiyatlara bakacak olursak hal böyle değildir” diye konuştu.
“TARIM BAKANLIĞI’NDA GÜNDEME GETİRİYORUZ”
Türk tarımında özellikle küçük çiftçilere finansal destek sağlayan Tarım Kredi Kooperatifleri’nin değerini her fırsatta gündeme getirdiklerini vurgulayan Doğru şöyle konuştu:
“Bu kuruluş, hazinenin verdiği destekle bu paraları çiftçiye düşük faizli kredi olarak veriyor. Ama girdilere bakacak olursanız; serbest piyasada satılan girdi fiyatları kooperatiften daha ucuz. Burada bir mantıksızlık var. Organizasyonda veya yönetimde bir yanlışlık var. Bu konuyu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın gündemine getiriyoruz, daha da getirmeye devam edeceğiz. Bu organizasyonda yenilemeye veya işlevsel bir reforma gidilmesi gerekiyor. Kooperatifin personel ve şube sayısı daraltılabilir. Bugün artık Türkiye eski Türkiye değildir. Lojistik imkanlarımız ve yollarımız çok gelişti.  Gübre bir merkezden alınıp istenen köy veya kasabaya gübre rahatlıkla ulaştırılabilir. Belki de bu organizasyonu yenileyerek maliyetleri aşağıya çekmek lazım. Bunun için de sanırım Tarım Bakanlığında topyekûn bir reforma gitmek lazım ki çiftçinin girdi maliyetlerini düşürebilelim. Tarım Kredi Kooperatifleri çok büyük miktarlarda yem de pazarlıyor. Yem girdi fiyatlarını dahi regüle edebilecek bir güçtedir. Ama maalesef piyasanın üstünde girdileri çiftçilere satıyor. Bu organizasyonu tekrar gözden geçirip, değiştirmek gerekiyor.”

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Doğru: Tarım Kredi Kooperatifleri’nin yenilenmeye ihtiyacı var haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

20 Temmuz 2018, Cuma
 • İmsak
  03:48
 • Guneş
  05:27
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  16:40
 • Akşam
  20:03
 • Yatsı
  21:35
Sayfa Başı