ADANA HABERLERİ

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sözlü:

AA / Bekir Ömer Fansa
14.01.2015 - 16:24Son Güncelleme :

- "İlk etapta Seyhan ve Yüreğir’de birer cemevi yapılacak"

YEREL HABERLER ADANA

AA / Bekir Ömer Fansa

ADANA (AA) - Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, merkez Seyhan ve Yüreğir ilçelerine cemevi yapacaklarını bildirdi.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, Sözlü, Adana’daki Alevi Bektaşi vakıf ve derneklerinin temsilcileriyle bir otelde toplantı düzenledi.

Alevi Kültür Derneği Adana Şube Başkanı Murtaza Moroğlu, camialarının Adana’da yaşadığı sıkıntıları anlattı, cemevi sayısının yetersizliğinden yakındı.

Başkan Sözlü, Türkiye’de yaşayan insanların ortak paydasının cumhuriyet, demokrasi kültürü, hoşgörü ve vatandaşların birbirlerini anlama noktasında alınan mesafe olduğunu vurguladı.

Türkiye’de Alevi ve Sünnilerin birbirini daha iyi anlamaları gerektiğine dikkati çeken Sözlü, şunları kaydetti:

"Bazen o sadakati bozma noktasında çıkışlar yapılır. Tunceli, 'Dersim' kavramı içinde Aleviler tahrik edilir. Oysa hakikaten sarsılmaz bir bağ kurulmuştur. Mustafa Kemal Atatürk, Adana’nın kurtuluşunda, kentin yerli Alevilerinden birini belediye başkanı olarak tayin etmiştir. Atatürk’ün o manada cumhuriyeti kurmadan bile vatandaş olarak Alevilere, onların vatanperverliğine güvendiğinin kanıtıdır bu."

Cemevi talebinin yerine getirilmesi için çalışacaklarını belirten Sözlü, "Cemevi sayısını da artıracağız inşallah. İlk etapta Seyhan ve Yüreğir’de birer cemevi yapılacak. Çukurova'da da Çukurova Belediyesi’nin yaptırdığından başka ikinci cemevi yapmak isteriz" ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sözlü: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Ocak 2015 tarihinde saat 16 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sözlü: haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:55
 • Guneş
  07:37
 • Öğle
  12:44
 • İkindi
  15:15
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:01
Sayfa Başı