ADANA HABERLERİ

Adana BTÜ’den “Türkistan Ve Tarihi” Konferansı

IHA
27.02.2015 - 10:37Son Güncelleme :

ADANA BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ(ADANA BTÜ) TÜRKİSTAN KÜLTÜRÜNÜ TANITMA TOPLULUĞU TARAFINDAN “TÜRKİSTAN VE TARİHİ” KONULU BİR KONFERANS DÜZENLENDİ.

IHA

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Adana BTÜ) Türkistan Kültürünü Tanıtma Topluluğu tarafından “Türkistan ve Tarihi” konulu bir konferans düzenlendi.
Restore edilen Şakirpaşa Konağı’nda yapılan konferansa üniversite Genel Sekreteri Osman Arık, Adana BTÜ Türkistan Kültürünü Tanıtma Topluluğu Başkanı Mehmet Durgunöz, çeşitli kurum ve kuruluşlardan temsilciler ile üniversite öğrencileri katıldı. Konferansın konuşmacısı ve onur konuğu ise Araştırmacı Yazar Çağatay Koçar oldu.
Etkinlikte öncelikle geleneksel pilav ikramı yapıldı. Daha sonra konferansın yapılacağı salona geçilerek burada saygı duruşu ve İstiklal Marşı seremonileri gerçekleştirildi. Konferans, Türkistan Kültürünü Tanıtma Topluluğu Başkanı Mehmet Durgunöz’ün açılış konuşmasıyla başladı.
Yapılan konuşmaların ardından konferansın onur konuğu Çağatay Koçar söz aldı. Koçar, sunum eşliğinde yaptığı konuşmasında, Türkistan’ın neresi olduğunu, sınırlarını, tarih boyunca yaşadığı süreçleri ve bugünkü durumunu özetledi. Orta Asya’da yer alan ve bugün Türki Cumhuriyetler olarak bilinen Kazakistan, Tacikistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan’ın ve tarih boyunca bu coğrafyada yer alan Türk Devletlerinin yaşadıkları sorunları anlatan Koçar, birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaparak, çağlardan bu yana süre gelen sömürü ve baskılarla yine bu iki olgu sayesinde karşı durulabileceğini belirtti. Türkçe’nin çeşitli lehçelerine de değinen Koçar, “Aslında hepimiz aynı dili konuşuyoruz. Yeter ki bunun farkına varıp, birlik olalım” ifadelerini kullandı.
Çağatay Koçar, dinleyenlerin sorularını da yanıtladı.
Koçar’ın konuşmasının ardından günün anlamına istinaden 1992’de Azerbaycan’da yapılan Hocalı Katliamında öldürülen Azerbaycan vatandaşları anıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Adana BTÜ’den “Türkistan Ve Tarihi” Konferansı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Şubat 2015 tarihinde saat 10 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Adana BTÜ’den “Türkistan Ve Tarihi” Konferansı haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:39
 • Guneş
  07:19
 • Öğle
  12:36
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:01
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı