ADANA HABERLERİ

Adana Adliyesi Personeline ‘Acil Durum Eğitimi’

IHA
16.09.2015 - 10:35Son Güncelleme :

ADANA ADLİYE'SİNDE PERSONELE "TEMEL ACİL DURUM EĞİTİMİ" VERİLDİ.

IHA

Adana Adliyesi’nde yangın, deprem, patlama gibi acil durumlarda sistematik bir mücadele yöntemi oluşturulması için ’Acil Durum Eylem Planı’ hazırlandı. Bu kapsamda Adliye personeli arasından belirlenen Arama, Kurtarma ve Tahliye ile Yangınla Mücadele ekiplerine, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nca ’Temel Acil Durum Eğitimi’ verildi.
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı İş Sağlığı ve Güvenliği Bürosu tarafından, adliyede meydana gelebilecek herhangi bir yangın, deprem, sel, yıldırım düşmesi, fırtına, sabotaj, patlama gibi acil durumlara karşı tedbir alınması ve sistematik bir müdahale yöntemi oluşturabilmek amacıyla bir dizi önlemler alındı. Bu önlemler kapsamında ’Acil Durum Eylem Planı’ hazırlanırken, adliyede görev yapanlar arasından seçilen 110 personelden Arama, Kurtarma ve Tahliye ile Yangınla Mücadele ekibi oluşturuldu. Adana Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Eğitim Şube Amirliği tarafından da, Adana Adliyesi Arama, Kurtarma ve Tahliye ile Yangınla Mücadele ekiplerine 4 gün boyunca gruplar halinde ’Temel Acil Durum Eğitimi’ verildi.
’YANGIN VE AFETLERDE BÜYÜK KAYIPLARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK’
Eğitim Şube Amiri Adem Cıncık tarafından verilen eğitimin açılışına Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan ile İtfaiye Şube Müdürü Tarık Öncel de katıldı. Eğitimin açılışında konuşan Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, adliye çalışanlarına verilen eğitimin acil durumlar açısından çok yararlı olduğunu söyledi. 4 ayrı binada hizmet veren Adana Adliyesi’nde yaşanılabilecek herhangi bir olumsuz olay karşısında eğitim alan personelin öncülük edeceğini belirten Başsavcı Ali Yeldan, "Afet ve acil olaylarda arama, kurtarma, yangın, tahliye gibi durumları eğitim alan 110 arkadaşımız organize edecek. Böylece yangın, herhangi bir patlama veya deprem anında ilk anda yapılacak müdahale ile büyük kayıplar önlenecektir. Oluşturulacak ekipler, yardıma ihtiyacı olan personele ve vatandaşlarımıza bu konularda öncülük edecek, destekte bulunacaklar" dedi. Verilen eğitim teorikte kalmayacağını kaydeden Başsavcı Ali Yeldan, "Adliyede de geniş çaplı bir tatbikat yapmayı düşünüyoruz. Bu işin ciddiyeti ve önemini vatandaşlarımıza ve personelimize anlatmamız gerekiyor. Çünkü, adliyemizde yaşanacak herhangi bir olumsuzluk, herkesi etkileyecektir" dedi. Yeldan, eğitim organizasyonunda destek veren İtfaiye Şube Müdürü Tarık Öncel ve bu eğitimleri veren Eğitim Şube Amirliği ekiplerine de katkılarından dolayı teşekkür etti.
YANGIN SÖNDÜRME PROVASI YAPILDI
İtfaiye Eğitim Şube Amiri Adem Cıncık ve Eğitmen Hasan Işık Acar, 4 gün boyunca 110 adliye personeline yangın çeşitleri, yangın söndürme yöntemleri, yangınları önleyici tedbirler, yangından korunma teknikleri, söndürücü maddelerin özellikleri ve yangın söndürme cihazları, arama, kurtarma, tahliye gibi konularda eğitim verdi. Eğitim sırasında katılımcılar, merak ettiklerini sorup bilgi aldı. Sunum bilgilendirmesinin ardından, tüm katılımcılara söndürücü maddelerin etkin ve doğru kullanımı uygulamaları olarak gösterildi. Eğitimde, mutfak tüpünde çıkan yangının, yangın söndürme tüpü ve ıslatılmış büyük bez parçasıyla nasıl söndürüleceği ile acil durumlarda yürüyemeyecek durumda olan kişilerin nasıl taşınması ve kurtarılması gibi uygulamalar yapıldı. Başsavcı Ali Yeldan’ın da izlediği çalışmalarda, eğitime katılan tüm adliye personeli, koruyucu itfaiye kıyafetini giyerek yangın söndürme provasını yaptı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Adana Adliyesi Personeline ‘Acil Durum Eğitimi’ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Eylül 2015 tarihinde saat 10 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Adana Adliyesi Personeline ‘Acil Durum Eğitimi’ haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:38
 • Guneş
  07:18
 • Öğle
  12:35
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:01
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı