Gündem Haberleri

  Adamlarını getirdiler yargı yönlendiriliyor

  Hasan TÜFEKÇİ
  15.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, YGS’de 1 milyon 700 bin gencin nasıl mağdur edildiğini çok iyi bildiğini savunarak, “Olaylara nasıl müdahale edildiğini biliyorum. Yargı yönlendiriliyor. Adamlarını getirdiler. Önce kararı siyasi mekanizmada alıyorlar, sonra yargıya diyorlar ki ‘sen bunu tatbik et.’ Olay bu hale gelmiştir. Hepsini biliyorum. O yüzden bu ülkenin yeniden ama yeniden ayağa kalkması lazım” dedi.

  Kılıçdaroğlu, seçim çalışmalarını dün Çankırı ve Ankara’da sürdürdü. CHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Çetin, CHP olarak 34 yıl sonra Çankırı’da ilk kez miting yaptıklarını söyledi. Çankırı’nın bazı ilçelerine giden ilk CHP Genel Başkanı da olan Kılıçdaroğlu, MHP’li Çerkeş Belediyesi ile Saadet Partili Orta Belediyesi’ni de ziyaret etti. Başbakan Erdoğan’a yaptığı çağrıyı yineleyen Kılıçdaroğlu, “Yolsuzluk yapan bakanı ya da bakanları açıklamazsan namertsin. O bakanların adı var bende. Hepsini biliyorum. Ey Recep Tayyip Erdoğan namusluysan düzgün adamsan, yolsuzluk yapanları açıklarsın” dedi. Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

  - Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir Başbakan kendi bakanlarının yolsuzluk yaptığını ve o gerekçeyle listeye alınmadıklarını söyledi. Bu bakanlar kimler? Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, çık açıklama yap, ya ‘ben yolsuzluk yapmadım Başbakan yalan söylüyor’ de ya da sesini kes, yolsuzluk yaptığını kabul ediyorsun. Tarım Bakanı Sami Güçlü, çık konuş. Orman Bakanı Osman Pepe çık konuş, Enerji Bakanı Hilmi Güler çık konuş, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan çık konuş. Ne diyordu bana Başbakan, ‘Sende zerre kadar onur varsa...’ Ben de bakanlarına söylüyorum, sizde zerre kadar onur varsa, bu kadar ağır konuşuyorum, çıkarsın nasıl yolsuzluk yapıldığını, hangi bakanların yolsuzluk yaptığını açıklarsın. O bakanların da adlarını söyleteceğim sana. O bakanlarda da zerre kadar onur varsa ‘biz yolsuzluk yapmadık’ diyorlarsa çıksınlar, konuşsunlar. Konuşmuyorlarsa onlar da onurlarını yitirmiş demektir.

  Kabahat bizde

  - Siyasete girerken, ‘ne olursa olsun hiçbir ortamda yalan söylemeyeceğim’ dedim. Çankırı’dan beklediğimiz oyu 30 yıldır alamadık. Kabahat Çankırı’da değil. Kabahat bizde, gelmedik, derdinizi sormadık. Ankara’da oturduk ‘Çankırılı bana oy ver’ dedik.
  - CHP gelirse faizler düşecek. Herkes çalışacak üretecek. Herkesin karnı doyacak. Bunların maskelerini indirmek kardeşinizin görevi. Hortumcular dışarıda, ellerini kollarını sallıyorlar. 49 hapishane yerine 49 fabrika yapılsaydı, çalışsaydı, evine helal ekmek götürseydi suç mu olurdu?

  - Geçen gün bir yolsuzluktan söz ettim. ÖSYM’ye bakan mail atmış bunu söyledim. Başbakan adını açıklamazsan namertsin dedi. Ben adını açıklamadım. Kendisi açıkladı ‘o benim’ dedi. Hayati Yazıcı. İlk kez Türkiye Başbakanı, yolsuzluk yaptıklarını ve o gerekçeyle listeye giremediklerini itiraf etti.

  - Genel müdürlüğümü eleştiriyor. Devletin imkanları sende. Arşivler sende. Müsteşarlar sende. Bakanlar, genel müdürler sende. Beni eleştir eyvallah, sana bir imkan sağlıyorum, senin istediğin TV’de gel beraber başbaşa soru sor. 80 milyon dinlesin kararını versin. Karşıma çıkabilir mi? Benim karşıma çıkması için bir kul hakkı yememek lazım, iki geçmişi temiz olması lazım, üç mangal gibi yürek lazım.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı