Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Adama benzedi

  Hürriyet Haber
  22 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 22 Şubat 2000 - 00:01

  Saçı sakalı kesilince adama benzeyen İBDA-C lideri Salih İzzet Erdiş, DGM'deki duruşmaya modern ve şık giysilerle geldi. Erdiş'e savunması için 45 gün verildi.

  İBDA-C lideri Salih İzzet Erdiş, Metris isyanında kesilen saçı ve sakalı uzamış olarak duruşmaya katıldı. Erdiş, son derece ağır ve dolambaçlı bir dille kaleme aldığı 20 sayfalık ön savunmasında, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e, Turgut Özal'a, Mesut Yılmaz'a göndermeler yaptı. İstanbul 6 No'lu DGM'de görülen davanın duruşmasına Salih İzzet Erdiş'in yanı sıra, sağ kolu Sadettin Ustaosmanoğlu ve Mehmet Fazıl Aslantürk katıldı.

  Tercihi Wrangler

  Metris isyanından sonra zorla getirildiği duruşmada son derece bitkin görünen Salih İzzet Erdiş, dün sanık kürsüsünde kendisinden emin bir görüntü sergiledi. 5 bardak su içen Erdiş, 1 saat 45 dakika süren savunmasının sonlarına doğru, zaman zaman ağrıyan beline eliyle destek verdi. Geçen duruşmada kıyafetleri bir gün önceki isyanın izlerini taşıyan Erdiş, bu kez duruşmaya yakası ve eteği beyaz biyeli, lacivert Wrangler kazak, fitilsiz kadifeden lacivert bir pantolon ve ilk kez giyildiği belli olan siyah ayakkabılarıyla geldi.

  Ön savunma yapmış

  Savunmasını ‘‘Tilki Günlüğü’’ adlı 6 ciltlik kitabındaki üslupla kaleme alan Salih İzzet Erdiş, Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, bazı profesörler, milletvekilleri, savcılar ve köşe yazarlarının yazılarından da alıntı yaptı. Erdiş, zaman zaman mahkeme heyetine, ‘‘Anladınız mı, konu anlaşıldı değil mi?’’ diye sorular yöneltti. Erdiş, mahkemeye ‘‘Savunmamı yazmaya 7 Şubat'ta başlayabildim. Bu ön savunmam’’ dedi. Mahkeme heyeti, Erdiş'e diğer savunmasını yapması için 45 günlük süre verdi. Başkan Sedat Karagül, ‘‘Savunmanın, önü, arkası, yanı mı olur? Bak sana 45 gün süre verdik. Savunmanın hepsini hazırla. Gerekirse sabaha kadar dinleriz’’ dedi.

  Savunmadan notlar

  ‘Saddam’dan emir aldım’ demem istendi

  SALİH İzzet Erdiş'in, çizgili dosya káğıdına el yazısıyla kaleme aldığı savunmasındaki satırbaşları şöyle:

  Liderim Necip Fazıl'dır. Üstadım'la Turgut Özal'ın teması malum olduğuna göre, o da örgüt üyesi. Bugün bu iki ismin vefat etmiş olduklarını ileri sürerseniz, o zaman da, sağlığından beri, 'Özal doğal liderim' diyen Mesut Yılmaz'ı örnek gösteririm. Örgüt liderliğine niye onlar münasip görülmüyor da, 'Olsa olsa budur' bir yaklaşımla yasadışı örgütün lideri oluyorum.

  Necib Fazıl'ın 1976'da başlayan, Süleyman Demirel'in partililere dağıttırarak katkıda bulunduğu Rapor isimli dergide, ben de yazdım. Demirel'in haftada veya on beş günde bir telefon edip, saygılarını bildirmesinin, ara sıra siyasi çıkarları için dergiye para yardımında bulunduğunun şahidiyim.

  Süleyman Demirel'e 10-15 yıldır 'Baba' denmesi malum. Ama kimse onu, çok sevip sayıyorlar, görüşüyorlar, samimiler veya akrabalar diye, onların bulaştıkları katrilyonları bulan yolsuzluklara adları karıştığı için, 'Baba'yı mafya babalığına yormuyor, münasip görmüyor. Kumandan lakabı bana 1980'li yıllarda, Rapor dergisi çıkartılırken verildi. Ortada legal veya illegal bir ilişki olmadığı açık.

  Uğur Mumcu cinayetinde, arkadaşlarımla birlikte gözaltına alındığım iddiası yalandır. Mumcu'nun avukat ağabeyinin çalışmaları sonucu cinayetin nerelerde tıkandığını biliyorsunuz.

  ‘Savaşa Hayır’ dediğim için, polis sorgusunda Saddam'dan emir aldığımı itiraf için baskı gördüm.

  Ne legal, ne de illegal hiçbir İBDA-C'nin lideri değilim.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı